Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomaganie to satysfakcja. Szlachetna Paczka w Częstochowie cały czas poszukuje wolontariuszy

Facebook Twitter

Szlachetna Paczka znów szuka wolontariuszy w Częstochowie. Warto pomyśleć o tej działalności już teraz, finał dorocznej pomocy przypada bowiem na grudzień. To naprawdę niedługo - mówią działacze. Pamiętajmy, że przez cały rok można pomagać jako wolontariusz.

Szlachetna Paczka w województwie śląskim, Szlachetna Paczka w Częstochowie
Fot. szlachetnapaczka.pl

Szlachetna Paczka w Częstochowie

W każdej dzielnicy naszego miasta są potrzebujące osoby, o czym przypominają lokalni wolontariusze Szlachetnej Paczki.

Paweł: Naprawdę rodziny, do których idziemy, każda historia coś w nas otwiera, coś wewnątrz nas naprawdę może rozkwitnąć. Poprzez to my sami siebie zmieniamy, nasze otoczenie. I myślę, że po prostu warto przyjść do nas i zobaczyć jak to jest – chociaż raz. Paczka to są duże możliwości. Możemy tu być chwilę, przez jedną godzinę w tygodniu, możemy kilka dni w tygodniu przeznaczyć na coś dobrego.

– mówi Paweł, wieloletni wolontariusz Szlachetnej Paczki, który zachęca kolejne osoby do aktywności.

Szlachetna Paczka w Częstochowie

Fot. szlachetnapaczka.pl

Fundacja prowadząca akcję przeprowadziła badanie na temat naszego zaangażowania w wolontariat. 62% Polaków twierdzi, że nasza aktywność na tym polu jest wyższa niż kiedykolwiek. Tymczasem w 2023 roku 51 proc. Polaków nie zaangażowało się w ani jedną akcję pomocową. Wolontariusz może wiele zmienić wokół siebie:

Kasia: Wolontariusz to osoba, która w pierwszej kolejności spotyka się z rodziną, stara się zbadać jak najlepiej potrzeby tej rodziny, żeby móc darczyńcy, z którym później się kontaktuje, opowiedzieć o danej rodzinie, jakie są potrzeby i jak najlepiej dobrać tę pomoc. Ważne, żeby ta pomoc była pomocą bardzo mądrą, a nie tylko taką powierzchowną. Wolontariusz Szlachetnej Paczki to osoba, która chce dać coś od siebie, dodatkowo swój czas, swoje zaangażowanie i uważam, że każdy z nas ma taką potrzebę w mniejszym lub większym stopniu, żeby dać też coś drugiej osobie

– dodaje Kasia, jedna z wolontariuszek Szlachetnej Paczki. Warto się zgłosić do lokalnych koordynatorów, bo jak podaje CBOS nasi mieszkańcy zaangażowani w jakikolwiek wolontariat to zaledwie 8% społeczeństwa. Co zadziwiające, niemal połowa badanych nie potrafi wskazać żadnej organizacji, która oferuje wolontariat. Pomaganie to ogromna satysfakcja:

Paweł: Warto włączyć się, aby mieć wpływ na nasze otoczenie, aby zmieniać świat na lepsze i czuć taką wspólnotę, czuć, że można swoje serce otworzyć na drugiego człowieka. Wiele wniosłem radości do życia innych i do mojej społeczności. Poznałem świetnych ludzi. Naprawdę warto dla samych ludzi tutaj przejść, ponieważ pomagamy innym, mamy wpływ na nasze otoczenie i wspólne mamy wartości.

– dodaje wolontariusz Paweł. Jak zostać Wolontariuszem w Częstochowie i pomagać ze Szlachetną Paczką lub Akademią Przyszłości, możecie przeczytać na stronie: https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/wolontariat-czestochowa/

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023