Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 200 tys. złotych stracili mieszkańcy przez oszustów w ostatnich dniach, przestrzega ekspert od ochrony danych

Facebook Twitter

Częstochowska policja przestrzega: w zaledwie kilkanaście dni aż 26 osób z miasta i powiatu padło ofiarą oszustów. Chrońmy swój wizerunek i nasze zasoby w internecie. Nie afiszujmy się z zainteresowaniami, miejscami pobytu czy planowanymi wycieczkami.

fot. Pixabay

Oszuści nie śpią, potrafią wykorzystać udostępniane w sieci informacje, by dotrzeć do nas z nowoczesnymi metodami przechwytywania danych. W temacie ostrzega częstochowska ekspert od bezpieczeństwa internetowego.

Należy zwrócić uwagę na to, żeby uważali komu, co udostępniamy. Nawet się mówi o profilowaniu na podstawie książek. Takie ciekawe, kiedy wszyscy prowadzili zajęcia zdalne, w bibliotece, jakie to jest cudowne profilowanie – wiemy kto, co czyta, czym się zajmuje, jesteśmy nawet w stanie zidentyfikować z jakiej opcji politycznej i z jakiej wiary.

Radio Jura: Czym się pasjonujemy, gdzie spędzamy czas. Udostępniać jak najmniej danych, tylko w razie konieczności, kiedy jest to niezbędne i na pewno też chronić wizerunek.

Wizerunek jest bardzo ważny. Wszystko wrzucone raz do sieci, zostaje na zawsze

– mówi Magdalena Celeban w rozmowie Mariusza Osyry. Przestępcy działają zarówno w sieci internetowej, wysyłając fałszywe linki, oszukują przez portale ogłoszeniowe, jak również przez telefon. Nasi mieszkańcy, na skutek ostatnich działań oszustów, łącznie stracili ponad 200 tys. złotych.

Musimy uważać. Przez telefon nigdy nie podajemy numeru PESEL. Jeżeli dzwonią z banku, chcą ode mnie nr PESEL, to zawsze zadaje im proste pytanie – jeżeli macie mój nr PESEL, to proszę podać, a ja państwu potwierdzę, czy to jest mój nr PESEL. Pani zawsze mówi, że ona tak nie może. Jeżeli ona tak nie może, to dlaczego ja mam podać z drugiej strony jej nr PESEL. Uważajmy na przekazywanie danych osobom, których nie znamy. Spróbujmy ich zidentyfikować i potem do nich oddzwonić. Jeżeli ktoś mówi, że dzwoni z urzędu, to poprośmy o numer albo sami sobie znajdźmy, żebyśmy byli bezpieczni. Dowiemy się, czy dana pani w ogóle pracuje w tym urzędzie

– przestrzegała i radziła Magdalena Celeban, ekspert i inspektor ochrony danych.

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj