Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Panie i panowie! Czas na Wzrok 40+

Facebook Twitter

Czy wiesz, że aż 10 mln Polaków ma problem z przeczytaniem smsa? I to wcale nie z powodu zbyt małego wyświetlacza. Rozmazany tekst w gazecie, gorsze widzenie po zmroku – to codzienność wszystkich, których dosięgła już prezbiopia. Co to takiego?

fot. cocoparisienne/ pixabay.com

Prezbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących z wiekiem. Dotyczy każdego po 40. roku życia i objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. O prezbiopii rozmawialiśmy z Pawłem Szczerbińskim, optykiem, optometrystą, ekspertem z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:

Firma, z którą organizujemy tzw. akcję „Czas na wzrok 40+” przeprowadziła takie badania wśród Polaków, co się okazało? W tym wieku prezbiopii jest ponad połowa z nas, to wiek, w którym zaczynają się zmiany w naszych oczach, trochę mamy więcej problemów z widzeniem z bliska, może trochę problemów z dynamicznym przeskakiwaniem z tego, co blisko na to co, dalej, gorzej widzimy po zmroku. Czyli po prostu codziennie czynności jak odbieranie telefonu, czytanie gazety zaczynają u nas stanowić problem, odsuwamy rękę, odsuwamy tekst (…). 90 % przebadanych nie wiedziało, że to może ich po 40 roku życia dosięgnąć, nie wiedziało, że prezbiopia, o której mówię, to jest proces naturalnej zmiany w naszych oczach, śmieję się, ale przed tym nie ma ucieczki.

Czy częste korzystanie z komputerów, komórek i sprzętów elektronicznych emitujących sztuczne światło ma wpływ na pojawienie się prezbiopii?

Jak się chronić?

Pierwszy krok to udać się do specjalisty- i tu znowu ciekawostka- w czasie badań, które przeprowadziliśmy, również to pytanie padało, wiele osób myślało, że musi ustawić się w kolejce do okulisty, a tak naprawdę nie mamy świadomości, że możemy takie badania przeprowadzić w salonie optycznym, gdzie optometrysta ale też okulista, może dokładnie nas przebadać i uświadomić jaką korektę musimy zastosować, żeby czuć się znowu komfortowo (…).

Jak działają okulary progresywne?

Czym jest kampania „Czas na Wzrok 40+”:

Ta kampania to kampania edukacyjna, informacyjna. Bierze już w niej udział ponad 2 tysiące salonów optycznych, w których znajdują się specjaliści, którzy mogą zdiagnozować i pomóc, jeśli takie coś zostanie wykryte. Oczywiście kampania radiowa, kampania telewizyjna i stąd też nasze spotkanie, żeby wiedzę poszerzać wśród osób, u których się pojawia problem, a nie wiedzą co się z nimi dzieje. Zadał mi pan też pytanie czy chodzimy regularnie na wizyty czy też nie, prawda jest taka, że każdy z nas trochę bagatelizuje problem jakiegoś dyskomfortu, uważając to za chorobę i tu trzeba mocno podkreślić, że prezbiopia, ani też żadna wada wzroku nie jest chorobą.

Rozmawiał Paweł Stępniewski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj