Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

OSP na Straży Środowiska: Strażacy ochotnicy ze Śląska liderem w ogólnopolskiej eko akcji

Facebook Twitter

Lokalne jednostki strażaków ochotników ze Śląska liderem w ogólnopolskim projekcie ekologicznym - "OSP na Straży Środowiska". W Przystajni, w powiecie kłobuckim, podsumowane zostały efekty prowadzonych zbiórek elektroodpadów.

OSP na Straży Środowiska

Chętnie odpowiedzieli na nie mieszkańcy, w ekologiczne działania zaangażowały się dzieci.

Kinga Rodkiewicz: Chciałabym tutaj szczególnie pochwalić Śląsk, który jest liderem w projekcie „OSP na straży środowiska”. 102 jednostki z województwa uczestniczą w naszym projekcie. Odbyło się już 126 zbiórek i można powiedzieć, że tysiące kilogramów elektrycznych śmieci trafiło do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Wielkie brawa dla tych jednostek. Tutaj szczególnie zaangażowane są takie jednostki jak OSP Przystań, jak OSP Kalety. Wielkie brawa dla druhów dla druhen.

Mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, która podczas podsumowania działań przeprowadziła warsztaty ekologiczne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Kinga Rodkiewicz: To także dobry przykład dla innych jednostek, że warto się zaangażować na rzecz swojej lokalnej społeczności, na rzecz troski o środowisko naturalne, ale także po to, żeby uzyskać środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, np. na zakup sprzętu do swojej lokalnej remizy. Projekt OSP na Straży Środowiska to projekt ogólnopolski, a jego największym sukcesem jest to, że zaangażowało się w niego ponad 24 tysiące strażaków i 800 społeczności lokalnych. Te społeczności oraz strażacy zdobyli realną wiedzę, co robić z elektrycznymi śmieciami, jak postępować dobrze dla środowiska.

OSP na Straży Środowiska

Dzięki zbiórkom elektrośmieci w całym regionie i ich selekcji, elektroodpady trafiały do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Podobnych transportów dzięki aktywności ochotników stale przybywa.

Kinga Rodkiewicz: To pierwszy w Polsce projekt o charakterze edukacyjnym, który jest poparty realnymi zbiórkami. W ramach tych zbiórek tworzymy smart community, poprawiamy bezpieczeństwo, podnosimy jednocześnie świadomość ekologiczną. Warto także podkreślić, że pozyskane dofinansowania pomogły m.in. młodym strażakom w doskonaleniu swoich umiejętności, a dorosłym w realizacji projektów społecznych czy integracyjnych.

Informowała Kinga Rodkiewicz Fundacji Odzyskaj Środowisko. Tylko w OSP Przystajń udało się zebrać 31 tys. kilogramów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

OSP na Straży Środowiska

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj