Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samorządy gminne i wojewódzki a także mieszkańcy w B.O. wspierają strażaków

Facebook Twitter

Mieszkańcy pomagają strażakom, a strażacy mieszkańcom. W regionie w ostatnich latach ochotnicze jednostki zostały doposażone dzięki aktywności mieszkańców, którzy stosowne zadania przegłosowali w budżetach obywatelskich.

Wspierają strażaków

Pożarnicy są coraz lepiej zaopatrzeni, także dzięki funduszom z kasy województwa

– mówi Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Widać to po sprzęcie jakim dysponują OSP w Poczesnej, Łazach czy Zawierciu:

Stanisław Gmitruk: Samorząd województwa śląskiego spowodował, że co roku zapisywana jest kwota w budżecie województwa na zakup wozów bojowych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Procedura jest taka, że tę pomoc bezpośrednio uzyskują samorządy gminne. Przekazują na zakup wozów bojowych, dokładając największą kwotę, bo udział samorządów jest najwyższy.

Podczas gwałtownych burz w ostatnich dniach, to właśnie strażacy z jednostek OSP w całym regionie, jako pierwsi usuwali ich skutki. W ostatnich latach dysponują coraz lepszym sprzętem, zauważa nasz rozmówca:

Radio Jura: Oceniłby Pan te dzisiejsze zasoby jako odpowiednie?

Stanisław Gmitruk: Udział także innych podmiotów jednostek rządowych jest duży w tym udziale zakupu samochodów bojowych i wszelkiego sprzętu. Należy zauważyć, że wyposażenie techniczne ochotniczych straży pożarnych, już nie mówiąc o Państwowej Straży Pożarnej, jest coraz lepsze. Do pożarów wyjeżdżają strażacy około 15-20% wszelkich akcji. Inne niebezpieczeństwa, szczególnie drogowe, chemiczne zagrożenie są i nasi strażacy tę rolę pełnią.

Według rocznych statystyk pożarów jest o wiele mniej niż tzw. innych miejscowych zagrożeń, do których wzywana jest straż pożarna:

Stanisław Gmitruk: Strażacy mogą szybko reagować w razie zagrożenia pożarowego i innego i dzięki temu możemy się czuć bezpieczni. Dalsza pomoc organizacyjna i finansowa jest potrzebna, byśmy się czuli lepiej. To jest zadanie własne samorządów, by nasze bezpieczeństwo utrzymywać i poprawiać dzięki strażakom ochotnikom i zawodowym

– dodaje wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024