Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Noc Innowacji po raz piąty! Politechnika zaprasza na rozmowy o nowinkach technicznych i warsztaty

Facebook Twitter

Noc Innowacji

Noc Innowacji w Politechnice Częstochowskiej, czyli warsztaty, pokazy oraz wykłady.  Już w piątek (20.10) piąta edycja wydarzenia, będzie można zobaczyć nad czym obecnie pracują naukowcy w całej Polsce. Jednocześnie parki technologiczne, centra badawcze, uczelnie, firmy oraz inne placówki naukowe otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. To święto nauki i tych, którzy nauką się pasjonują…

Katarzyna Brendzel-Skowera: Co ciekawego powstaje ze skrzyżowania technologii i kreatywności człowieka? Część z tych wydarzeń jest organizowana w formie stacjonarnej, więc zapraszamy do Politechniki Częstochowskiej, a część w formie online. Na zajęcia trzeba się zapisać.

Tomasz Geisler: Okazuje się, że skrzydła ważek i cykad z określonych rodzin, np. żyjących w Australii, mają silne właściwości bakteriobójcze, czyli np. bakterie są niszczone właśnie przez takie struktury. Jest gatunek ćmy, w której wyciąg był wykorzystywany jako lek czy szczepionka przeciwko covidowi

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej obiecują nie tylko takie nowinki, o atrakcjach mówili dr inż. Tomasz Geisler oraz rzeczniczka uczelni Katarzyna Brendzel-Skowera. O innowacyjnych rozwiązaniach w nauce opowiedzą wykładowcy, którzy zajmują się np. robotyką, skanerami i drukarkami 3D. Pojawi się też temat sztucznej inteligencji…

 Artur Wrzalik: Będziemy prezentować problematykę sztucznej inteligencji i możliwości wykorzystania jej we współczesnym świecie w sposób taki, który będzie faktycznie przynosił korzyść. Rozwijająca się w ostatnim czasie to dziedzina, którą jest sztuczna inteligencja powoduje, że możliwości są naprawdę bardzo duże, aczkolwiek trzeba je umieć wykorzystać. (…)

Zdradza dr Artur Wrzalik z Wydziału Zarządzania Politechniki. Naukowcy chcą zwrócić też uwagę na problem pozbywania się plastików, czy różnych substancji znajdujących się w przedmiotach codziennego użytku. Będzie mowa o ich wpływie na nasze zdrowie i przyrodę – zdradza nam dr inż. Anna Kwarciak-Kozłowska z Wydziału Infrastruktury i Środowiska

Anna Kwarciak-Kozłowska: Będzie krótki wykład na temat problemu występowania nanocząsteczek w środowisku, szczególnie w środowisku wodnym, wodzie powierzchniowej, gruntowej i w wodzie do picia, co jest dość dużym problemem. Będę mówiła o występowaniu farmaceutyków, a właściwie ich pozostałości, które nie są na etapie oczyszczania ścieków usuwane z nich oraz o tym, że naszych kosmetykach   pojawiają się nanocząsteczki, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Teraz jest problem jak zastąpić tradycyjne filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem na coś, co nie będzie negatywnie wpływało na rafę koralową.

 Noc Innowacji potrwa w piątek od 18.00 do 21.00.

Noc Innowacji w Politechnice Częstochowskiej – będzie można zobaczyć nad czym obecnie pracują naukowcy w całej Polsce, parki technologiczne, centra badawcze, uczelnie, firmy oraz inne placówki naukowe otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej obiecują między innymi widowiskowe pokazy doświadczeń fizycznych oraz chemicznych, a także robotów czy skanerów 3D. Na wszystkie warsztaty obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie!

Politechnika Częstochowska zaprasza na warsztaty oraz wykłady:

Data: 20 października 2023 r., godz.: 18 – 21.

Oferta obejmuje warsztaty i pokazy prezentujące najnowsze technologie z licznych dziedzin nauk ścisłych, m.in. z automatyki i robotyki, podstaw elektrotechniki i elektroniki, nowoczesnych badań strukturalnych i mikrostrukturalnych w inżynierii materiałowej, obserwacji makroskopowych grzybów, izolacji DNA, bioniki, projektowania 3D z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, akwaponiki oraz OZE. Nie zabraknie widowiskowych pokazów i doświadczeń fizycznych oraz chemicznych, a także robotów, skanerów 3D i drukarek 3D.

Będzie można również wysłuchać wykładów na żywo, m.in. o wykorzystaniu energii jądrowej, o szansach i wyzwaniach branży OZE, o problemach obecności farmaceutyków i środków kosmetycznych w wodach, a także o technologii VR w nauce.

Zachęcamy ponadto do wysłuchania trzech wykładów w formie online: „Nowa Era Dialogu: Prompt Engineering i Artificial Intelligence”, „BIM – technologia przyszłości” oraz „Zrównoważony rozwój w budownictwie a technologia BIM”.

Uwaga: na wszystkie warsztaty obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie. Szczegółowe informacje TUTAJ

POKAZY/WARSZTATY/ZAJĘCIA według wydziałów:

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów (Al. Armii Krajowej 19): 

  • Druk 3D oraz skanowanie 3D – praktyczne zastosowanie inżynierii wstecznej”- warsztaty
  • Nowoczesne badania strukturalne i mikrostrukturalne w inżynierii materiałowej
  • Podstawy automatyki i robotyki – warsztaty
  • Chemia dla wszystkich
  • Warsztaty Walcowania „Przewalcujmy to”
  • „Fizyka wokół nas”

Obowiązują zapisy: dr inż. Małgorzata Lubas [email protected] ,tel. (34)3250764, 604408250

Wydział Infrastruktury i Środowiska ( ul. Brzeźnicka 60A)

  • Węgiel aktywny i membrany w uzdatnianiu wody – warsztaty
  • „Co w glebie piszczy” Drewnojady, dżdżownice, gleba i jej badanie.
  • Akwaponika- nowoczesna uprawa oraz hodowla ryb – pokaz
  • Obserwacja makroskopowe grzybów oraz Izolacja DNA metodą kuchenną – warsztaty
  • Kolorowa chemia”-warsztaty

Obowiązują zapisy: dr inż. Renata Włodarczyk – e-mail: [email protected] tel. (34)3250166, 692368707

Wydział Infrastruktury i Środowiska (ul. Dąbrowskiego 73)

  • Energia jądrowa -Wykład popularnonaukowy
  • Odnawialne Źródła Energii (OZE)- wykład z pokazem
  • „Problem obecność farmaceutyków i środków kosmetycznych w wodach” – wykład

Obowiązują zapisy: dr inż. Renata Włodarczyk – e-mail: [email protected] tel. (34)3250166, 692368707

Wydział Elektryczny (Al. Armii Krajowej 17):

  • „Magia nauki – jak zobaczyć niewidzialne i poczuć nieodczuwalne?” – wykład o subiektywnych i obiektywnych aspektach zmysłów oraz o wykorzystaniu technologii VR w nauce.
  • Obwody prądu stałego- warsztaty z wykorzystaniem technologii VR
  • „Programowanie robotów mobilnych z wykorzystaniem EV3”
  • Podstawy elektrotechniki i elektroniki
  • Podzespoły elektryczne w pojazdach

Obowiązują zapisy: dr hab. inż. Paweł Jabłoński, prof. PCz, e-mail: [email protected] , tel. (34)3250306, 668158871

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki (Al. Armii Krajowej 21 / ul. J.H. Dąbrowskiego 73)

  • Noc z robotami

Obowiązują zapisy: dr inż. Tomasz Walasek e-mail: [email protected] Miejsce – „Laboratorium Uśmiechu” sala 57, Al. Armii Krajowej 21

  • Bioniczne innowacje ze świata owadów – zapisy: dr inż. Tomasz Geisler prof. PCz e-mail: [email protected], Miejsce – sala A2, II piętro, ul. J.H. Dąbrowskiego 73 (wejście przy Liceum Biegańskiego).

Wydział Zarządzania -(Al. Armii Krajowej 19b)

  • Projektowanie 3D z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Obowiązują zapisy: dr Katarzyna Olejniczak-Szuster, e-mail: [email protected] , tel. (34) 3250 413, 506132721.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj