Norwid Częstochowa przegrał w Gdańsku, ale jest pewny utrzymania w Plus Lidze [AKTUALIZACJA]

W meczu przedostatniej kolejki fazy zasadniczej Plus Ligi rozegranym w czwartek (04.04) Exact Systems Hemarpol Częstochowa przegrał na wyjeździe z Treflem Gdańsk 0:3 (25,14,22) i nie wykonał planu minimum na to spotkanie, jakim było zdobycie 1 punktu, gwarantującego utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na nasze szczęście w ostatnim meczu tej kolejki (rozegranym po meczu Norwida z Treflem) Czarni Radom nie zdołali wygrać za 3 punkty z Barkomem Każany Lwów (zwyciężyli, ale 3:2, czyli zdobyli 2 meczowe punkty), a to oznacza, że Norwid Częstochowa utrzymał się w Plus Lidze, a do 1 ligi spada drużyna z Radomia!

Norwid Częstochowa przyjechał do Gdańska po serii 4 porażek z rzędu. Kibice mieli jednak nadzieję na sprawienie niespodzianki, bo w pierwszym spotkaniu obu drużyn rozegranym w Częstochowie to Norwid był lepszy i zwyciężył 3:1.

Pierwszy set był bardzo wyrównany i widać było mocną determinację ze strony naszej drużyny. W pewnym momencie Norwid Częstochowa prowadził nawet 3 punktami (12:9), ale walczący o jak najlepszą pozycję w tabeli przed fazą play-off gospodarze nie zamierzali odpuścić tej partii. Podopieczni trenera Leszka Hudziaka mieli ogromne problemy z zagrywką Mikołaja Sawickiego, który w tym spotkaniu popisał się kilkoma asami serwisowymi. W końcówce Trefl wyszedł na prowadzenie 22:20, Norwid doprowadził jeszcze do wyrównania 23:23 i miał nawet piłką setową, której nie wykorzystał. Set był kończony na przewagi, więcej zimnej krwi zachowali gdańszczanie, którzy skutecznym blokiem zdobyli 27 punkt, kończący seta.

Drugi set rozpoczął się od zmiany na pozycji środkowego w naszej drużynie, Bartosz Shmidt został zastąpiony przez Piotra Haina. Porażka w końcówce pierwszej partii niestety podłamała częstochowian, a nakręciła gospodarzy. Trefl szybko objął kilkupunktowe prowadzenie, przy stanie 10:5 trener Hudziak wykorzystał już drugi czas w tym secie. Częstochowianie popełniali mnóstwo błędów własnych. Przy stanie 11:6 dla gospodarzy trener Norwida dokonał 5 zmian w drużynie, na boisku zobaczyliśmy Boguerrę, Espelanda, Keturakisa, Borkowskiego i nawet Jensena, który zastąpił na pozycji libero Marcina Jaskułę. Roszady nie przyniosły niczego dobrego, Norwid Częstochowa przegrał tego seta do 14, notując fatalne statystyki w przyjęciu (zaledwie 21% dobrego przyjęcia).

Przy tak słabym przyjęciu trener Leszek Hudziak musiał dokonać radykalnej zmiany, jaką było przesunięcie nominalnego przyjmującego Damiana Koguta na pozycję libero. Nasi siatkarze podjęli walkę w trzecim secie, który również momentami był wyrównany. Nawet jeśli Trefl wychodził na kilkupunktowe prowadzenie to siatkarze Norwida podejmowali ryzyko w polu serwisowym i odrabiali te straty. Dobrze serwowali Sobański, Boguerra, Keturakis czy Dulski. Niestety samą silną zagrywką nie da się wygrać seta. Wciąż był problem z przyjęciem i tym samym z rozegraniem i kończeniem ataków. Trefl wygrał trzeciego seta 25:22 i całe spotkanie 3:0.

W tabeli Norwid Częstochowa wciąż zajmuje przedostatnie 15 miejsce, z dorobkiem 24 punktów. Po myśli częstochowian potoczył się jednak mecz rozegrany w Wieluniu. Jedyny rywal naszej drużyny w walce o utrzymanie, ekipa Czarnych Radom, pokonała co prawda Barkom Każany Lwów, ale w stosunku 3:2. To oznacza, że radomianie dopisali do swojego dorobku „tylko” 2 punkty meczowe (mają ich 20). Tym samym, przed ostatnią kolejką rundy zasadniczej Czarni tracą do Norwida 4 punkty, a to oznacza, że radomianie żegnają się z Plus Ligą, a podopieczni trenera Leszka Hudziaka zagwarantowali sobie wymarzone utrzymanie.

Trefl Gdańsk – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:0 (27:25, 25:14, 25:22)

Skład Norwida: Kowalski, Dulski, Shmidt, Janus, Sobański, Kogut, Jaskuła oraz Keturakis, Boguerra, Borkowski, Espeland, Jensen