Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nietrzeźwi na drogach powiatu lublinieckiego

Facebook Twitter

Alkohol i nadmierna prędkość to częste przyczyny kolizji i wypadków drogowych, które skutkują ranami, a niekiedy nawet śmiercią. Policjanci z Lublińca intensywnie kontrolują trzeźwość kierowców, jednak nadal zdarzają się osoby decydujące się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Nietrzeźwi na drogach powiatu lublinieckiego
fot. Policja Lubliniec

W ostatnim tygodniu lublinieccy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Pierwszy z nich, 77-letni mieszkaniec gminy Woźniki, doprowadził do kolizji drogowej. Badanie wykazało prawie promil alkoholu w jego organizmie.

Nietrzeźwi kierowcy na drogach powiatu lublinieckiego

Kolejny przypadek dotyczył rowerzysty, który miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Trzeci to 74-latek, który przekroczył dozwoloną prędkość i miał prawie pół promila alkoholu.

Policjanci przypominają: Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie na drogach. Alkohol obniża zdolność do skupienia uwagi, pogarsza refleks, zmniejsza zdolność oceny sytuacji na drodze i utrudnia koordynację ruchową.

W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie tej granicy grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeśli poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, kierujący dopuścił się przestępstwa, za które grozi pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat.

Edukacja młodych kierowców, świadomość społeczna i skuteczne egzekwowanie przepisów są kluczowe w walce z problemem nietrzeźwych kierowców. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów i dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg.

– informuje policja w Lublińcu.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024