Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Oddawajmy krew! W czasie wakacji jest ona szczególnie potrzebna!

Facebook Twitter

Krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, na ulicach panuje wzmożony ruch- dochodzi do większej liczby wypadków drogowych. Poza tym stałe zapotrzebowanie na krew nie maleje.

Oddawajmy krew! W czasie wakacji jest ona szczególnie potrzebna!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje w naszym regionie kolejne plenerowe zbiórki.

Piotr Gajda: Potrzebują tej krwi zarówno kobiety w ciąży, jak i maleńkie dzieci. Ludzie, którzy chorują na choroby onkologiczne, ludzie, którzy uczestniczyli w wypadkach. Spektrum ludzi potrzebujących krwi jest naprawdę ogrom. Często uświadamiamy sobie dopiero, jak to jest ważne wtedy, kiedy zachorujemy sami lub nasi bliscy potrzebują krwi. Nie bądźmy obojętni, oddajmy krew. Zadbajmy o to, żeby w bankach krwi była ona obecna, bo nigdy nie wiemy, kiedy ktoś z naszych bliskich lub sami będziemy jej potrzebować.

– mówi Piotr Gajda, Koordynator Częstochowskiego Legionu Klubu Honorowych Dawców Krwi. W tym tygodniu mobilny ambulans zaparkuje w Lublińcu na tamtejszym Rynku (12.07). W niedzielę podobna plenerowa akcja odbędzie się w Częstochowie przy Sanktuarium Krwi Chrystusa na ul. Kaspra del Bufalo 2/18. Przypominamy w Radio Jura, kto może zostać krwiodawcą i jak przygotować się do oddania krwi.

Piotr Gajda: Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i waga musi wynosić minimum 50 kilogramów. W organizmie człowieka jest od 5 do 6 litrów krwi, a oddajemy jednorazowo 450 mililitrów. Także jest to niecałe 10% krwi w organizmie. Jest to ubytek krwi, który w żaden negatywny sposób nie wpłynie na pracę naszego organizmu i do oddania krwi trzeba się przygotować. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie czy czuję się zdrowy? Jeżeli tak, to już w pewien sposób jestem zakwalifikowany do tego, żeby przejść do punktu krwiodawstwa i spróbować oddać krew na miejscu. Lekarz bada nas w dosyć szczegółowy sposób, wypełniana jest ankieta, lekarz nas kwalifikuje lub nie po wywiadzie.

 

Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. W wielu przypadkach tylko ona może uratować życie lub poprawić stan zdrowia chorego. Jej braki w bankach krwi są szczególnie dotkliwe w wakacje:

Piotr Gajda: Myślę, że w tej chwili jest tak, że każdej krwi może brakować. Są grupy bardziej popularne i mniej popularne, z tym, że wiąże się z tym jedna rzecz. Mniej popularna krew – jest jej mniejsze zapotrzebowanie, bardziej popularne jest większe zapotrzebowanie. Na pewno najbardziej cenne w przypadku wypadków i takich sytuacji, gdzie jest potrzeba szybkiego udzielenia pomocy, to wtedy najcenniejsza będzie ta krew  0-, którą możemy podać każdemu pacjentowi, niezależnie od tego, jaką grupę krwi on posiada.

 

Osoby, które regularnie oddają krew, otrzymują odznaczenia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. W zależności od ilości dokonanych donacji, przyznawane są stopnie, które z kolei gwarantują określone przywileje:

Piotr Gajda: Za ten trzeci stopień, czyli to pierwsze odznaczenie, które uzyskujemy. Już mamy tą legitymacje honorowego dawcy krwi potocznie mówiąc VIP-a, który wchodzi do lekarza bez kolejki, do apteki może wejść bez kolejki czy też korzystać z usług lekarzy specjalistów bez kolejki. Także to jest bardzo ważne, ale też może kupować dużo tańsze leki, a niektóre leki przysługują za darmo takiemu krwiodawcy. Często jest tak, że za odznaczenia drugiego i pierwszego stopnia, czyli te wyższe stopnie w różnych miastach, przysługują albo ulgi na komunikację publiczną, albo ta komunikacja publiczna jest zupełnie darmowa.

Nie czekajcie na plenerowe akcje. Krew w Częstochowie możemy oddać tez stacjonarnie. Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma swoją siedzibę w budynku Przychodni MSWiA przy ul. Kopernika 38. Rejestracja dawców prowadzona jest od poniedziałku do soboty.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024