Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Soboty paszportowe mają rozładować kolejki. Pamiętacie o ważności dokumentu?

Facebook Twitter

Ogromne zainteresowanie i ruch w wydziałach paszportowych w województwie śląskim. Jak informują służby prasowe wojewody, średnio miesięcznie od stycznia do marca br. przyjmowano około 29 tys. wniosków i wydawano około 25 tys. dokumentów paszportowych.

sobota paszportowa Soboty paszportowe
sobota paszportowa

Soboty paszportowe

Na paszport czeka się około miesiąca od złożenia wniosku, dlatego planując wakacje poza Unią Europejską, powinniśmy już sprawdzić ważność naszego dokumentu.
Spore kolejki w wydziałach paszportowych, ale pomocą mają być paszportowe soboty. Jak mówi w rozmowie z radiem Jura wojewoda śląski, Marek Wójcik, od maja w jedną sobotę w miesiącu czynne będą biura paszportowe:

Marek Wójcik: Zainteresowanie sobotami paszportowymi jest duże dlatego, że nie każdy z nas może załatwić sprawy administracyjne w urzędzie w ciągu normalnych dni pracy. Żeby załatwić sprawy paszportowe w sobotę paszportową, trzeba zgłosić się poprzez systemy elektroniczne na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast z tej możliwości tylko w Katowicach skorzystało 135 osób. To były zarówno wnioski o wydanie paszportu, jak i odbiór dokumentu. Z tych 135 osób tylko trzy osoby nie przyszły na umówione termin. W związku z czym myślę, że ci, którym zależało na skorzystaniu z możliwości załatwienia sprawy w sobotę, mieli taką możliwość i mam nadzieję, że są zadowoleni. Sam byłem tego dnia w urzędzie, żeby zobaczyć, czy nie ma kolejek. Obsługa była prowadzona na bieżąco, więc uważam, że soboty paszportowe są dobrym rozwiązaniem.

Przy składaniu wniosku o paszport nie obowiązuje rejonizacja: w kraju wniosek składamy u dowolnego wojewody, a za granicą u konsula. Paszport odbiera się w miejscu złożenia wniosku.

Upały i pożary na południu Europy

Fot. Pixabay

Jak dodaje wojewoda, sobotnie dyżury odbywać się będą w biurach w Katowicach, Bielsku -Białej i Częstochowie:

Marek Wójcik: W sobotę paszportowe będą kontynuowane w całym okresie letnim. Kolejna sobota paszportowa to jest 18 maja. Później, 22 czerwca, 20 lipca i 24 sierpnia. Urząd pracuje również w soboty, dlatego że mamy świadomość, że dla części mieszkańców to jest jedyna możliwość do załatwienia spraw paszportowych. Natomiast proszę pamiętać, że zawsze w przypadku soboty paszportowej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja poprzez internet.

Rezerwacje internetowe w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie udostępniane są na 21 dni do przodu o 6:00 rano na kolejny dzień roboczy. Ponadto codziennie około godziny 14:00 w każdej z wymienionych placówek udostępnia się dodatkowych kilkanaście terminów na kolejny dzień roboczy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024