Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

My już wiemy co skrywają podziemia Starego Rynku. Warto to zobaczyć, polecamy!

Facebook Twitter

350 różnorodnych eksponatów zostało udostępnionych w podziemiach Starego Rynku, w nowym obiekcie Muzeum Częstochowskiego. Cenne znaleziska datowane od pradziejów po XX wiek, odkryte zostały w czasie prac archeologicznych.

fot. czestochowa.pl

Niesamowite połączenie architektury Starego Ratusza, który powstał w XVI wieku z bardzo nowoczesną, szklaną konstrukcją – to naprawdę robi wrażenie. Obiekt jest niezwykle wymagający. Musimy zapewnić odpowiednie warunki wilgotnościowe dla murów, dla Starego Ratusza. Nie tylko sama wystawa jest ogromną atrakcją i jest w stanie bardzo wzbogacić wiedzę o historii naszego miasta, ale też wokół jest wiele atrakcji. Na samej płycie podziwiamy wystawę rzeźb Jerzego Kędziory. Możemy się posilić w będącej nad Muzeum Częstochowskim kawiarni, jak również wysłuchać koncertów w amfiteatrze.

Pawilon wystawowy na Starym Rynku powstał w ramach miejskiego projektu z dofinansowaniem unijnym, który umożliwił także rewitalizację całej płyty Rynku wraz z jej drogowym otoczeniem

– mówi Katarzyna Ozimek – dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
Ten nowocześnie wyglądający obiekt, to także drugi rezerwat archeologiczny w Częstochowie:

Zachowane są mury Starego Ratusza w miejscu ich odkrycia. Daje to niezwykłą możliwość kontaktu z zabytkiem, jednocześnie staje się punktem zaczepienia do snucia tej historii naszego miasta. Zarówno wewnątrz tych murów piwnicznych, jak i wokół tego konstruktu, który się zachował, prezentowana jest wystawa „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”.

Co odwiedzający mogą zobaczyć na pierwszej wystawie prezentowanej na Starym Rynku?

Wystawa, na której prezentujemy zabytki wykopane w badaniach archeologicznych na Starym Rynku i w jego okolicach. Wystawa jest wzbogacona o wiele aplikacji, animacji multimedialnych. Myślę, że każdy znajdzie na niej coś ciekawego dla sobie, co trafi do niego i co pozwoli poszerzyć jego własną wiedzę

– do obejrzenia przygotowanej przez muzealników wystawy zachęca Katarzyna Ozimek z Muzeum Częstochowskiego. Inauguracja tej ważnej dla miasta stałej wystawy historycznej, a wcześniej pierwsze publiczne wykonanie hejnału Częstochowy z budynku późniejszego Ratusza Miejskiego na placu Biegańskiego zainaugurowało tegoroczne Dni Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj