Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzeum Częstochowskie: Stary Ratusz znów udostępniony zwiedzającym, po 1,5 roku prac przygotowawczych

Facebook Twitter

Muzeum w podziemnym pawilonie na Starym Rynku wreszcie udostępnione dla zwiedzających. Stało się tak po półtorarocznej przerwie. Można tu zobaczyć wystawę "Historia Częstochowy – miasta nad Wartą".

Muzeum Częstochowskie

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawę „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”

Przerwa była spowodowana chuligańskim wybrykiem, który spowodował zalanie części ekspozycyjnej i zabytkowych murów historycznego Ratusza:

Katarzyna Ozimek: Musieliśmy tę pracę podjąć od nowa, tylko zaczynaliśmy z dużo niższego pułapu niż za pierwszym razem. Dlatego też niestety to wszystko potrzebowało czasu. Niemniej jednak te warunki udało się ustabilizować i w tym momencie powoli udostępniamy obiekt. Zwiedzanie obiektu odbywa się w poszczególne wskazane dni tygodnia. Jest to wtorek, środa, piątek i niedziela, na razie zapraszamy w te dni. Będziemy cały czas monitorować sytuację samego obiektu.

Jak mówi Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, oddane do zwiedzania stare mury, zostały w wyniku incydentu zalane wodą, wiele czasu i kosztów pochłonęło przywrócenie ich wyglądu oraz możliwości ponownego oddania zwiedzającym:

Katarzyna Ozimek: To były konsultacje ze specjalistami, a jak wiadomo nie każda firma, która zajmuje się budownictwem, zajmuje się akurat średniowiecznymi murami. Są to bardzo specyficzne podmioty i we współpracy z nimi staraliśmy się podjąć odpowiednie działania. Niestety też nie tylko zabytkowe mury ucierpiały na tym incydencie, bo również trzeba było przeprowadzić prace techniczne w samym obiekcie, polegające na wymianie części elementów i na czyszczeniu, no niestety też one trwały.

Ekspozycję pod płytą Starego Rynku, Muzeum Częstochowskie udostępniło ponownie w minioną środę (27 marca). Można tu zobaczyć wystawę „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”:

Katarzyna Ozimek: To wystawa opowiadająca o historii Starego Ratusza, o dziejach Częstochowy. Można na niej zobaczyć obiekty, które zostały pozyskane w badaniach wykopaliskowych przeprowadzanych właśnie w tym miejscu na Starym Rynku. Głównym punktem programu są same mury Ratusza i wokół nich jest prowadzona cała narracja, ale możemy zobaczyć zbiory monet, materiały szklane, dewocjonalia, też wiele materiałów, które po prostu przybliżają nam historię tego miejsca.

Zachęca do odwiedzin dyr. Muzeum Częstochowskiego – Katarzyna Ozimek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj