Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzeum Częstochowskie przypomni postać Samuela Willenberga

Facebook Twitter

W przyszłym tygodniu Muzeum Częstochowskie otworzy poświęconą mu wystawę. A częstochowianin- rocznik 1923- był m.in. uczestnikiem buntu w obozie zagłady w Treblince, a na późniejszym etapie życia zajął się działalnością artystyczną mająca upamiętnić ofiary Holokaustu.

Ekspozycja upamiętni życie Samuela Willenberga, urodzonego w 1923 r. w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego. W 1943 r. był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince. Po ucieczce z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim.

Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu.

Jak napisali współorganizatorzy wystawy z Uniwersytetu Warszawskiego:

Samuel Willenberg na wiele sposobów opowiadał swoją historię. Napisał wspomnienia. Stworzył cykl rzeźb ukazujących obrazy i sytuacje, które zapamiętał z Treblinki. Przyjeżdżał do Polski opowiadać izraelskiej i polskiej młodzieży o swoim doświadczeniu. Był bohaterem filmów dokumentalnych, udzielił też wielu wywiadów, w których opowiadał swoją historię.

Muzeum Częstochowskie poleca

Wystawa powstała w związku z aż trzema przypadającymi w tym roku rocznicami – 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Będzie ją można odwiedzać do 12 lutego.

Organizatorami wystawy są Fundacja Dobry Grunt, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024