Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Leśny Kawaler z Częstochowy przybliża zachowania zwierząt. Zobaczcie niesamowite filmy z lasu

Facebook Twitter

Niesamowite przyrodnicze filmy Dawida Popończyka, bardziej znanego jako Leśny Kawaler, zdobywają coraz szerszą widownię. O miłośniku zwierząt z Częstochowy, który podgląda życie zwierząt i utrwala ich nietypowe zachowania, zrobiło się w ostatnich miesiącach bardzo głośno.

Leśny Kawaler

Leśny Kawaler z Częstochowy w Radiu Jura

Dawid Popończyk uchwycił popisy radosnych jeleni, kąpiące się bobry, czy wilczą watahę w pobliskim lesie:

Dawid Popończyk: Większe zainteresowanie przyrodą, większa odpowiedzialności ludzi, może mniej śmieci w lasach. Cieszy to, że na pewno widać progres. Miałem takie prelekcje w różnych szkołach, więc to mnie bardzo cieszy, że ludzie zapraszają mnie, co jest dla mnie bardzo ważne, żeby dzieciom również pokazywać te filmy, edukować. Będą po prostu takimi osobami, które będą odpowiedzialne za przyrodę. Jeżeli chodzi o śmieci, to niestety cały czas to wygląda podobnie, choć ja się cieszę, że docieram do coraz większej ilości osób i coraz więcej osób do mnie pisze w wiadomościach prywatnych, że o pewnych rzeczach nie wiedziało i z tych filmów pewnych rzeczy dużo się dowiedziało.

Licznik widzów rośnie, pojawiają się zaproszenia, są spotkania i ciekawość dotycząca zwierząt wśród rozmówców, uczniów i osób oglądających filmy. Jak nam powiedział, goszczący w Radiu Jura po kilku miesiącach przerwy, Leśny Kawaler – taki właśnie był jego cel – zafascynowanie nas światem przyrody:

Dawid Popończyk: Prowadząc tę swoją działalność, przede wszystkim chcę pokazać ludziom, że świat zwierząt jest taki niesamowity, że te zwierzęta naprawdę myślą, że logicznie myślą, że są jakby świadome tego świata, który je otacza, że łączą je pewne więzi np. mamę z dzieckiem czy jakieś grupy koleżeńskie, przyjacielskie rodziny. One sobie w tym lesie żyją. Nie każdy z nas ma na co dzień jakby możliwość oglądania tego, co się w lesie dzieje. Ja staram się jakby to ułatwić, umożliwić pokazując te nagrania.

fot.FB/ LesnyKawaler

Pytaliśmy jeszcze o to, jak trudno sfilmować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku:

Radio Jura: Jakie są ścieżki zwierząt? Skąd wiesz, że akurat wtedy nadarzy się okazja do podejrzenia w nocy wilka, lisa? Albo, że bóbr akurat będzie się mył?

Dawid Popończyk: Wszystko chyba polega na tym, że znam te zwierzęta bardzo dobrze. Odkąd one przychodziły na świat, to ja już je obserwowałem, już poznawałem ich ścieżki, zachowania, bo to charakter jest ważny. Czyli pewne zwierzęta są spokojne, takie stonowane, wolą nie wychodzić przed szereg. Z kolei inne są ciekawe świata, odchodzą gdzieś od mamy. Ja już wtedy wiem, co może się w przyszłości wydarzyć. Zostawiam te kamery na czujnik ruchu. Na pewno taka intuicja, że ja znam las, znam pewne miejsca, ale tak jak mówię, przede wszystkim charakter zwierząt jest najważniejszy.

Z Dawidem Popończykiem rozmawiał Mariusz Osyra. Warto śledzić internetowe profile i powiększającą się bibliotekę filmów oficjalnego kanału Leśny Kawaler.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj