Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młody miłośnik przyrody z Częstochowy z popularnym kanałem na YouTube. Obserwują go tysiące widzów

Facebook Twitter

Wiedzę o przyrodzie połączył z dziennikarskim zacięciem. Częstochowianin Dawid Popończyk, znany w internecie jako Leśny Kawaler, stworzył popularny kanał na YouTube. Dzięki swoim wyjątkowym filmom, w których pokazuje dziką przyrodę zyskał już ponad 5 tys. subskrybentów.

Postanowił pokazać piękno i bogactwo lasów, także w aspekcie ekologicznym. Miłośnika przyrody i młodego znawcę dzikich zwierząt gościliśmy w Radiu Jura.

Dawid Popończyk: Chciałbym w przyszłości to dziennikarstwo, które studiuje, połączyć z tą wiedzą, którą przez 20 lat nabywałem. Do tego lasu chodzę odkąd skończyłem 4 lata, więc w tym roku to będzie ponad 20 lat, to jest na tyle dużo czasu, że tą wiedzę i doświadczenie, które zdobywałem przez pryzmat tych lat, kiedy byłem młodszy, mogę teraz wykorzystać. Zresztą też na studiach się pojawił taki pomysł właśnie, żeby się tym dzielić tą wiedzą, doświadczeniem. Wtedy właśnie postanowiłem założyć swój kanał. Bardzo przyjemnie. Z każdym dniem, z każdym tygodniem, kiedy te filmy publikuję kolejne, po prostu cieszę się z tego, co robię.

Dawid na co dzień jest studentem Uniwersytetu im. Jana Długosza, ale cały wolny czas spędza w lesie.

Filmuje zachowania jeleni, dzików, lisów czy borsuków. W jego kadrze pojawiły się nawet wilki, a wszystko to zapisy z kamer z okolic Częstochowy.

Dawid Popończyk: Mi zależy przede wszystkim na tym, żeby ta przyroda czy zwierzęta miały lepszą przyszłość. I na tym mi bardzo zależy. Ja te zwierzęta nagrywam właśnie w takich sytuacjach, gdzie nie stresują się, bo znają mój zapach. One potrafią nawet skojarzyć moją twarz, że ja to ja, a więc one nie są spięte, nawet wiedząc, że ta kamera w tym lesie jest, nawet jeżeli czują mój zapach, to znają go odkąd się urodziły, bo ja te zwierzęta od ich urodzenia nagrywam i obserwuję. One mnie znają, dzięki czemu zachowują się w taki naturalny sposób. To jest najważniejsze.

Leśny kawaler opowiedział nam jak uwiecznić zwierzęta w oku kamery.

Przede wszystkim potrzebna jest wiedza o ścieżkach dzikich zwierząt, zdobycie ich zaufania, ale i ogromna cierpliwość:

Radio Jura: Wymaga to jakiś specjalnych umiejętności, żeby sfilmować wilka, bobra, łosia? Te wszystkie dzikie zwierzęta w twoich filmach się pojawiły.

Dawid Popończyk: Na pewno nie jest to proste. Cierpliwość jest bardzo ważna, bo trzeba trochę poczekać na te zwierzęta. To nie jest tak, że wejdziemy do lasu i od razu wszystko zobaczymy. Chodzi tutaj o to – myślę, że to jest ten klucz-  że zwierzęta danego człowieka znają i potrafią zaufać pewnym jednostkom. One potrafią wyczuć po zapachu, że ktoś ma dobre intencje. To jest ten sekret, że są do nich tak jakby neutralne. One robią swoje, nie uciekają w popłochu, tylko po prostu przechodzą. Łączą je niesamowite więzi. To naprawdę można bardzo często zaobserwować.

Jak pisze w mediach społecznościowych: Leśny Kawaler stoi zawsze po stronie dzikiej przyrody. Z Dawidem Popończykiem, który filmuje zwierzęta w ich naturalnym środowisku, rozmawiał Mariusz Osyra.

Filmy z leśnych wypraw znajdziecie na oficjalnym kanale YT

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj