Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

GOPR: Warunki w Beskidach dobre, ale wybierając się w trasę pamiętajmy o…

Facebook Twitter

GOPR radzi, by wybierając się w czasie majowego weekendu w góry pamiętać o zabraniu dodatkowych ubrań. Wiosenna pogoda potrafi bowiem płatać figle.

GOPR zachęca do wędrówek

Już widać w górach, że mamy długi weekend – to usłyszeliśmy od beskidzkich GOPR-owców. Na szlakach coraz więcej turystów, szczególnie, że pogoda zachęca do wędrówek. Warunki są dobre – mówi nam ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Bartłomiej Skoczylas:

Bartłomiej Skoczylas: Dzisiaj mamy dobre warunki, dobre nawet bardzo dobre. Temperatura aktualnie to plus 12 plus 13. Wiatr słaby. Widoczność dobra, bardzo dobra, bez opadów. W wyższych partiach gór można spodziewać się jeszcze jakichś tam płatów śniegu. Szlaki mogą być mokre, aczkolwiek raczej wszystko drożne.

Od weekendu w Beskidach goprowcy mieli kilka drobnych interwencji, wczoraj (29.04) pomagali turyście, który na szlaku skręcił kostkę. Najważniejsza rada dla turystów:

Bartłomiej Skoczylas: Naładowany telefon, dobrze zaplanować wycieczkę, wziąć jakieś ubranie na zmianę oczywiście, bo wiosenna pogoda lubi zaskoczyć czasem jakąś burzą. Proszę też zwrócić uwagę na obecność żmij, bo mamy informacje z różnych części, że żmije coraz bardziej się pojawiają i wychodzą mimo wczesnej pory.

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym dziko występującym wężem w Polsce. Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Jak postępować, gdy spotkamy ją na swojej drodze, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach:

Żmija osiąga ok. 80 cm długości. Możemy ją spotkać w 3 odmianach barwnych: brązowej i szarej (w różnych odcieniach tych kolorów) oraz czarnej – ta jednak występuje najrzadziej. Żmija to gatunek płochliwy i skryty, a co za tym idzie, unikający człowieka. Wąż ten atakuje tylko wtedy gdy zostanie do tego zmuszony. Ewentualny atak poprzedza ostrzegawczym syczeniem, dlatego ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj do ukąszenia dochodzi dopiero wtedy, gdy zwierzę nie ma innego wyjścia i musi się bronić. Ataki bez uprzedzenia są sporadyczne i zwykle spowodowane są nagłym nadepnięciem.

Jak postępować, gdy spotkamy ją na swojej drodze, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Spotykając żmiję należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić. Żmije możemy spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka bywa spotykana w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowiska drewna czy sterty kamieni.

Fot.pixabay.com

Co robić w wypadku ukąszenia?
W wypadku, gdy nastąpiło ukoszenie żmii należy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje zwykle do wysokości kostek.) oraz wezwać pomoc medyczną. Można również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji. Większą czujność należy zachować w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu.

Fot.pixabay.com

Żmija to gatunek chroniony
Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie, jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024