Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Warunki na beskidzkich szlakach. Informacja goprowców z Beskidów

Facebook Twitter

Goprowcy z centralnej stacji w Szczyrku przekazali, że warunki na górskich szlakach są na ogół dobre, jednak lokalnie można napotkać śliskie fragmenty.

warunki na szlakach w Beskidach ferie w beskidach Warunki w Beskidach

Warunki na beskidzkich szlakach

Temperatura w sobotę rano wynosiła od 5 stopni w wyższych partiach gór do 10 stopni w dolinach. Zachmurzenie było całkowite, a widoczność dobra. Wiał umiarkowany, odczuwalny wiatr. Miejscami szlaki mogą być śliskie i błotniste, ale ogólnie warunki są dobre jak na tę porę roku.

W najwyższych partiach Beskidów nadal utrzymuje się stała pokrywa śniegu. Na Babiej Górze śniegu jest około 120 cm, występują także lokalne oblodzenia. Na Markowych Szczawinach pokrywa śnieżna wynosi 29 cm, a na Hali Miziowej około 65 cm.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Największe ryzyko występuje na stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach i miejscach za przełamaniami terenu, zwłaszcza po północnej stronie masywu.

Żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, znany jako Percia Akademików, pozostaje zamknięty do wiosny.

Zanim wyruszysz na szlak, warto odpowiednio się przygotować

Należy ubrać się adekwatnie do warunków atmosferycznych, szczególnie zadbać o odpowiednie obuwie. Warto zabrać ze sobą zapas ciepłych napojów oraz telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. W przypadku wypadku można wezwać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy GOPR: 985 lub 601 100 300.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024