Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Są ostrzeżenia goprowców

Facebook Twitter

To nie jest dobry czas na uprawianie turystyki górskiej. Warunki na szlakach w Beskidach są trudne. Jest mokro, ślisko.

warunki na szlakach w Beskidach
Fot. GOPR Beskidy FB

Trudne warunki na szlakach w Beskidach – ostrzeżenie goprowców

Beskidzcy goprowcy donoszą, że warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są obecnie bardzo trudne. Widoczność ograniczona jest do zaledwie 50 metrów, mgła utrzymuje się, a pada deszcz, a powyżej 1000 m n.p.m. można napotkać drobny śnieg. Szlaki są obficie pokryte błotem, jest ślisko. Zaleca się  powstrzymanie się od wycieczek w góry. Rano temperatura w górach oscylowała wokół zera, podczas gdy w dolinach było 6 stopni.

W wyższych partiach gór nadal utrzymuje się stała pokrywa śniegu. Na Babiej Górze leży go ponad metr, natomiast na Markowych Szczawinach 37 cm, a na Hali Miziowej około 70 cm.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza niskie ryzyko. Zagrożenie występuje głównie na bardzo stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach i miejscach za przełamaniami terenu, zwłaszcza po północnej stronie masywu.

Żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, znany jako Percia Akademików, pozostanie zamknięty do wiosny. Turyści planujący wędrówkę powinni być odpowiednio przygotowani. Zaleca się odpowiednie ubranie, szczególnie odpowiednie obuwie oraz zapas ciepłych płynów. Należy również pamiętać o załadowanym telefonie komórkowym z aplikacją „Ratunek” oraz powerbanku.

W przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej można wezwać pomoc GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601-100-300.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024