Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fantastyczne malarstwo światowego artysty już w Częstochowie. Wojciech Siudmak specjalnie dla Radia Jura

Facebook Twitter

Jego malarstwem inspirował się reżyser "Diuny", fantastyczne obrazy trafiały na okładki płyt i ozdobiły kolekcjonerskie wydania książek mistrzów science-fiction. Teraz w Częstochowie na wystawie "Omnis" kilkadziesiąt swoich obrazów, rysunków i rzeźb prezentuje Wojciech Siudmak.

Wojciech Siudmak specjalnie dla Radia Jura

Mieliśmy okazję porozmawiać z artystą, również o związkach z naszym regionem:

Wojciech Siudmak: Trzy miasta Wieluń, Częstochowa i Łódź, ale losy tak jakoś bardziej mnie przenosił w stronę Częstochowy, te miasta są mi  bardzo bliskie i w ogóle Polska jest mi bardzo bliska, bo jako twórca może jestem Francuzem, bo już tyle lat mieszkam, ale serce nieustannie tutaj, takich rzeczy nie zapomina się, tak jak się nie zapomina języka. Dlatego jestem szczególnie wzruszony, nie raz byłem w Częstochowie i także jest mi ogromnie miło.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu, kilkadziesiąt kilometrów od Częstochowy. Wernisaż wystawy „Omnis” dziś (16.05.) o godz. 18.30 w Miejskiej Galerii Sztuki, wcześniej o 17.00 zaplanowano spotkanie z artystą. Wystawa jest dużym wydarzeniem artystycznym, a zostaje z nami w Miejskiej Galerii Sztuki do września:

Radio Jura: Czy ten zestaw, który zobaczymy w Galerii Miejskiej w Częstochowie, to jest szczególna kolekcja prac?

Wojciech Siudmak: To jest grupa obrazów, którą przygotowujemy do muzeum. To jest jakiś wybór różnych prac z różnych okresów, to jest kawałek mojego życia. To, co fascynowało zawsze, to była sztuka fantastyczna. Można powiedzieć, że wychowaliśmy wiele pokoleń różnych amatorów tej literatury, która była wtedy taka niedoceniona, a była szczególnie ważna.

Wojciech Siudmak

Jak dowiedział się od artysty Mariusz Osyra, twórczość artystyczna Wojciecha Siudmaka jest kojarzona przez kolejne pokolenia, dzięki jego szerokim związkom z fantastyczną literaturą czy filmem. W ostatnim czasie święci triumfy „Diuna”. Wiele z tego, co widzimy na ekranie kinowym, zawdzięczamy malarstwu Siudmaka:

Wojciech Siudmak: Niezwykły talent Denis Villeneuve, on tę moją książkę, ten mój obraz zauważył, mając 12 lat i zaczął czytać tę książkę i spodobała mu się bardzo ta historia i już później całe życie marzył, żeby te filmy zrobić i zrobił. Chciałbym zaprosić słuchaczy Radia Jura na wystawę i dziękuję za przyszłą wizytę państwa.

Całej rozmowy Mariusza Osyry z Wojciechem Siudmakiem, uznanym artystą malarzem i rzeźbiarzem możecie posłuchać tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj