Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Warunki w Beskidach są trudne. Goprowcy ostrzegają przed oblodzeniami

Facebook Twitter

Warunki w Beskidach, także na szlakach są trudne. GOPR ostrzega przed oblodzeniami.

GOPR Beskidy Warunki w Beskidach

Trudne warunki w Beskidach

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Goprowcy ostrzegają przed oblodzeniami w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze, popularnym celu wycieczek, zrobiła się „góra lodowa”, grubość pokrywy śnieżnej sięga tam około 120 cm. Ratownicy przypominają, że na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, zagrożenie występuje głównie na bardzo stromych stokach z dużym odłożeniem śniegu. Dlatego też zamknięta jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. Jest to najtrudniejszy szlak w Beskidach, jednokierunkowy i podejściowy.

W Szczyrku śnieg leży tylko w płatach. Na Klimczoku jest go obecnie 40 cm, na Hali Miziowej 90 cm, a na Markowych Szczawinach 110 cm.

Trudne warunki na szlakach

Trudne warunki w Beskidach fot. Pixabay

Okres ferii zimowych to wzmożony ruch turystyczny i skiturowy także w rejonie Pilska. W ostatnim czasie ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR pełniący dyżur na Hali Miziowej udzielali pomocy 21 osobom. „Najczęściej turyści w trudnych warunkach tracą orientację w kopule szczytowej Pilska”- piszą ratownicy w swoich mediach społecznościowych.

Turyści, którzy decydują się na wędrówkę po beskidzkich szlakach, powinni być odpowiednio przygotowani. Należy zadbać o odpowiednie ubranie, szczególnie ważne jest odpowiednie obuwie. Niezbędne są również raczki. Warto zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów oraz mieć naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. Ze względu na zapadający zmrok niezbędna będzie również latarka.

W przypadku wypadku lub innej sytuacji awaryjnej, można wezwać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego GOPR: 985 lub 601 100 300.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj