Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Gang oszustów wykorzystujących seniorów – akt oskarżenia trafił do sądu w Częstochowie

Facebook Twitter

Na przestrzeni dwóch lat okradli starsze osoby na 300 tys. złotych. Grupa przestępcza, która działała nie tylko w Częstochowie wyłudzała pieniądze metodą "na policjanta", "na lekarza", "na covid" czy na "pracownika gazowni". W wielu przypadkach skutecznie.

Gang oszustów wykorzystujących seniorów

Gang oszustów wykorzystujących seniorów

To część zorganizowanej siatki przestępczej, na ogół osób pochodzenia romskiego, którzy w taki sposób działają w całej Europie:

Tomasz Ozimek: W latach 2022-2023 na terenie całego kraju działa zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu dokonywanie oszustw na szkodę seniorów metodami na policjanta i na lekarzy, była kierowana przez 61-letnią mieszkankę Częstochowy Bogumiłę G., a w jej skład wchodzili Dawid C., Marcin W. oraz inne ustalone i dotychczas nieustalone osoby.

W częstochowskim Sądzie Okręgowym jest już akt oskarżenia przeciwko 4 osobom, mówi prok. Tomasz Ozimek. Ich oszustwa na szkodę seniorów były stale modyfikowane i ulepszane. Szajka stosowała m.in. metodę „na lekarza”. Zwykle informowali, że dziecko seniora przebywa w szpitalu i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Tak przejmowali ich oszczędności:

Tomasz Ozimek: Sposób działania grupy polegał na wytypowaniu starszej osoby na podstawie analizy książek telefonicznych i przeprowadzeniu rozmowy rozpoznawczej z terenu Wielkiej Brytanii. Jeden z członków grupy nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza, prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności. W metodzie ”na policjanta” przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów.

Jak relacjonuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, część łupu zgarniali złodzieje na naszym terenie, ale zasadnicza suma wędrowała do zagranicznej centrali przestępców:

Tomasz Ozimek: Pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tak zwanego odbieraka i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce. Aktem oskarżenia w tej sprawie objęto przestępstwa oszustwa na szkodę dziesięciu osób w wieku od 72 do 98 lat, które zostały popełnione w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i w Stargardzie. Ponadto akt oskarżenia dotyczy trzech kradzieży na szkodę seniorów dokonanych w Częstochowie i Świętochłowicach.

W tych przypadkach sprawcy dostawali się do mieszkań wytypowanych ofiar i podawali się za pracowników gazowni lub wodociągów i plądrowali mieszkanie z kosztowności. Jeden ze sprawców przyznał się do winy, mówi prok. Tomasz Ozimek. Wszyscy poza szefową częstochowskiego gangu mają kryminalną przeszłość. Grozi im po 12 lat więzienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024