Internetowi oszuści staną przed sądem. Wyłudzili sprzęt i oszukali ponad 350 osób
Dwójka młodych ludzi wpadła na pomysł jak szybko zarobić pieniądze przez internet. Wyłudzali dane, zawierali umowy kredytowe i handlowali przejętym sprzętem elektronicznym. Oszukali łącznie ponad 350 osób.

Szacowany czas czytania: 02:13
Internetowi oszuści
Prokuratura skończyła przesłuchania i przygotowała akt oskarżenia. Jak działało dwóch dwudziestolatków? O tym prok. Tomasz Ozimek:
Tomasz Ozimek:W 2021 roku Damian i Denis zamieszczali na portalu społecznościowym fikcyjne ogłoszenia dotyczące możliwości podjęcia pracy zdalnej. W trakcie rozmów z osobami zainteresowanymi wyłudzali od nich pełne dane osobowe, następnie polecali tym osobom, aby dokonywali przelewów w kwocie jednego złoty na rachunek bankowy, do którego kierował przesyłany przez nich link. Wykonanie przelewów w takiej kwocie wiązało się bowiem z zawarciem umowy kredytowej z bankiem na zakup sprzętu elektronicznego w sklepie internetowym z siedzibą w Częstochowie.
Jak mówi rzecznik częstochowskiej prokuratury 20-letniemu Damianowi M. i 22-letniemu Denisowi F. przedstawiono zarzuty wyłudzenia na znaczną skalę. Oszukani zostali potencjalni pracownicy, którzy odpowiedzi na ogłoszenie, sklep internetowy handlujący sprzętem elektronicznym oraz jego nabywcy. Całe oszustwo zostało precyzyjnie obmyślone:
Tomasz Ozimek: Zakupione towary były wysyłane do paczkomatów, z których były odbierane przez Damiana i Denisa. Następnie wyłączany sprzęt elektroniczny, a były to telefony, laptopy, kamery GoPro oraz słuchawki bezprzewodowe, był przez oskarżonych wystawiany do sprzedaży w atrakcyjnych cenach na portalach internetowych. Prokuratura Rejonowa Częstochowa Północ skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm młodym mężczyznom dotyczący oszustw internetowych.
Dwaj młodzi sprawcy odpowiedzą też za próby wyłudzenia i podszywania się pod inne osoby z wykorzystaniem przejętych danych osobowych. Jeden ze sprawców przyznał się do popełnionych przestępstw:
Tomasz Ozimek: Sprawcy dokonali realizacji 43 zamówień towarów na łączną kwotę około 150 tysięcy złotych. W przypadku kolejnych ponad trzystu zamówień na łączną kwotę około miliona stu tysięcy złotych, sklepy internetowe i bank nie zrealizowały ich z powodu podejrzeń, że w tym przypadku może dojść do wyłudzenia towarów. Podczas przeszukania mieszkania zajmowanego przez oskarżonych, ujawniono sprzęt elektroniczny i opakowania pochodzące z popełnionych przestępstw.
Obaj oskarżeni nie byli wcześniej karani. Za wyłudzenia w kwocie powyżej 200 tys. zł grozi im do 10 lat więzienia, informował prok. Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Czytaj także: