Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jasna Góra centralnym punktem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa

Facebook Twitter

Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów w konkretnym kształcie coraz bliżej. O jego utworzeniu mówiło się od miesięcy. Pierwsze przymiarki miały miejsce jeszcze w 2019 roku.

fot. czestochowa.pl

Projekt ma mieć zasięg międzynarodowy, ale swój start będzie mieć właśnie w województwie śląskim. Jasna Góra będzie centralnym punktem tego szlaku…

Obejmować będzie na tym etapie pierwszym głównie trzy domy mieszczące się tutaj na terenie województwa śląskiego a więc główny klasztor na Jasnej Górze, klasztor w Leśniowie i klasztor św. Barbary. Też obejmują Jurę Krakowsko-Częstochowską, dlatego jest to sposobność do promocji duchowości w drodze. Związek z przyrodą, z aktywnością fizyczną, co jest także bardzo ważne. Mogliśmy przy współpracy województwa śląskiego przygotować ogromny materiał łącznie z logo. 

Mówi o. Arnold Chrapkowski z klasztoru jasnogórskiego. Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów ma za zadanie pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów: zabytki architektury, sztuki i kultury. Dlatego działania będą prowadzone na terenie Polski, ale i Węgier, Słowacji i Chorwacji. Projekt ma istotną rolę też dla władz województwa…

Te walory turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej i tej części województwa są fenomenalne. Walory turystyczne – można tu podkreślić, bo nie tylko pielgrzymi przybywają w to miejsce, ale też osoby, które chcą poznać historię tego miejsca, którzy chcą spędzić czas. Tutaj subregion północny w naszej ocenie wymagał takiego wsparcia turystycznego, też nie chcieliśmy niczego narzucać, więc to powstało w ramach dialogu z osobami, które w tej branży szeroko pojętej turystycznej pracują. Z tych wszystkich prac planistycznych wyszła nam strategia na plus. Jest to miejsce, które może się fenomenalnie rozwijać, szczególnie w tym aspekcie międzynarodowym.

Ocenia Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Projekt ma charakter rozwojowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023