Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Międzynarodowy projekt COLOURS skupia 9 europejskich uczelni, w tym Uniwersytet Jana Długosza

Facebook Twitter

Przedstawiciele 9 uczelni z krajów Unii Europejskiej, realizujących projekt Colours, spotkali się w Częstochowie na UJD. Taka współpraca to szansa dla naszego uniwersytetu na rozwinięcie międzynarodowej wymiany doświadczeń.

fot.UJD

Międzynarodowy projekt COLOURS

Janusz Kapuśniak: My chcemy przede wszystkim uatrakcyjnić nasze studia, aby stworzyć nowe programy studiów, które byłyby niejako szyte na miarę, tzn. odpowiadałyby na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego. Chcemy, aby przedstawiciele biznesu, przedstawiciele instytucji samorządowych, aby przedstawiciele instytucji kulturalnych na terenie Częstochowy czy też regionu razem z nami współtworzyli programy studiów, abyśmy kształcili studentów, którzy później znajdą łatwo pracę i będą posiadali kompetencje, umiejętności wymagane właśnie przez przyszłego pracodawcę.

 projekt COLOURS

fot.UJD

Jak mówił podczas konferencji prof. Janusz Kapuśniak, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Uniwersytet Jana Długosza zorganizował spotkanie właśnie w celach rozwojowych. Szczególnie że uzyskał status Uniwersytetu Europejskiego. To nowe szanse dla całej społeczności uniwersyteckiej. Szczególnie na międzynarodowy rozwój naukowy i badawczy:

Jerzy Buzek: Uniwersytetowi Jana Długosza udało się bardzo wiele. Równocześnie dokonał takiego zjednoczenia dziewięciu uniwersytetów europejskich z różnych części Europy, a z drugiej strony na terenie regionu częstochowskiego zmobilizował kilkanaście organizacji pozarządowych, samorządowych, które współpracują z uniwersytetem, aby dokonać wielkiego skoku w zakresie innowacyjności, bo to nam jest potrzebne w zakresie cyfryzacji.

fot.UJD

Mówi prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, związany od lat ze środowiskiem akademickim. Międzynarodowy projekt Colours ma objąć swoim zasięgiem ok. 126 tys. studentów i będzie miał docelowo wpływ na ponad 21 mln europejskich obywateli:

Stefan Schwan: Bardzo ważne jest dla studentów, nie tylko tych kształcących się w dużych miastach, ale też w tych mniejszych regionach, aby móc podróżować. Dzięki temu projektowi studenci, którzy studiują w naszych uniwersytetach, będą mogli przemieszczać się pomiędzy krajami partnerskimi-będą mogli poznać kulturę, zwyczaje, sposób, w jaki żyje się w tych krajach. Wszystkie działania podejmowane w ramach konsorcjum Colours mają służyć temu, abyśmy się lepiej poznali w Unii Europejskiej, żebyśmy razem działali na rzecz Unii i żebyśmy stawali się w niej coraz silniejsi.

 

9 uniwersytetów z różnych części Europy stanowi dynamicznie rozwijający się, otwarty system międzyuczelniany, który odpowie na potrzeby i wyzwania dzisiejszych czasów, dodaje Stefan Schwan – dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Paderborn w Niemczech.

Międzynarodowy projekt COLOURS. Zdjęcia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj