Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wakacje na Jurze? Czemu nie! Wybierz się Szlakiem Orlich Gniazd. To nigdy się nie znudzi

Facebook Twitter

To miejsce nigdy się nie nudzi. Jeśli macie chociaż jeden wolny dzień, warto wybrać się na jurę krakowsko-częstochowską.

Jura Krakowsko- Częstochowska pełna niezwykłych miejsc
Fot. pixabay

Wakacje na Jurze

To teren pełen unikalnych szlaków turystycznych, wśród których najsłynniejszy to Szlak Orlich Gniazd. Kto jeszcze nie był? Musi nadrobić zaległości. Wakacje to idealny czas na jurajskie wędrówki:

Jakub Sikora: Na Szlaku Orlich Gniazd możemy zobaczyć 11 zamków, ale nie tylko, bo również są warownie, a przede wszystkim można zobaczyć bardzo dużo przyrody, bo Jura Krakowsko Częstochowska jest miejscem, gdzie człowiek bardzo mało ingerował. Takie4 najważniejsze szlaki na Jurze, do których chciałbym zachęcić do skorzystania to Szlak Orlich Gniazd, Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich i Jurajski Szlak Konny. Warto też wspomnieć, że te dwa pierwsze szlaki, o których powiedziałem są szlakami czerwonymi, więc nie są najprostszymi szlakami. Ale myślę, że każdy, jeżeli znajdzie tylko motywację i chęć do zwiedzania jury, na pewno sobie z nimi poradzi

– poleca Jakub Sikora, Dyrektor Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Jura kojarzy się najczęściej z unikalną przyrodą pełną wapiennych jaskiń i ostańców. Pieszy Szlak Orlich Gniazd liczy prawie 170 km, a skąd wziął swoją nazwę?

Jakub Sikora: Sam Szlak Orlich Gniazd nie bez powodu tak nazywany, bo to jedenaście zamków, które zostały zbudowane na podobieństwo Orlich Gniazd na wysokich wapiennych skałach. Chyba najważniejsze miejsca, które możemy odwiedzić na Jurze niedaleko Częstochowy, to Bobolice, Mirów, Olsztyn czy Zamek w Ojcowie. A warto też wspomnieć, że Bobolice to idealne miejsce dla osoby, które uwielbiają horrory, bo to właśnie jeden z niewielu zamków na Jurze, w którym straszy.

– mówi z przymrużeniem oka Jakub Sikora z CZOT-u. Poza charakterystycznymi dla Jury zamkami i warowniami, spotkamy tam wiele klimatycznych, niewielkich miejscowości, w których można zobaczyć prawdziwe perełki architektoniczne i turystyczne. Wśród nich wyróżnia się Olsztyn koło Częstochowy.

Wakacje na Jurze. Co warto tam odwiedzić?

Jakub Sikora: Olsztyńska szopka autorstwa Jana Wiewióry, tworzy ją około 800 postaci ludzi, świętych i aniołów rzeźbionych w lipowym drewnie. Jan Wiewióra wykonał taką rzeźbę 7-metrowego anioła, patrona Olsztyna, którą ustawiono na Pańskiej Górze. Z kolei przy ulicy Małej znajduje się drewniany dom z przełomu XIX i XX wieku w Pieczółce. Do zabytków miejscowości należą barokowy kościół świętego Jana Chrzciciela z 1. połowy XVIII wieku oraz drewniany budynek spichlerza z 1783 roku.

Jura ze względu na swoje ukształtowanie to jeden z najciekawszych regionów wspinaczkowych w Polsce. Z kolei Warta przyciąga miłośników kajakarstwa, a unikalne zabytki i legendy miłośników zwiedzania. Wszystkie te atrakcje czekają na nas w Mstowie:

Jakub Sikora: Do jego najcenniejszych zabytków należy Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych, którego historia sięga 1218 roku. Nieopodal stoi skała miłości – najdalej na północ wysunięty ostaniec z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ponad nią wznosi się góra Szwajcera. Wokół tej ostatniej istnieją rozległe tereny rekreacyjno-sportowe z zalewem Tasarki, plażą i kąpieliskiem sezonowym. Warto również wspomnieć, że Skała Miłości nie wzięła swej nazwy znikąd, bo towarzyszy jej legenda o niespełnionej miłości.

Jura to miejsce wyróżniające się charakterystyczną przyrodą, popularnymi szlakami turystycznymi, a także legendami. Miejsca, które przyciągają miłośników pieszych wędrówek, to m.in Rezerwat Sokole Góry i Pustynia Siedlecka:

Jakub Sikora: Na terenie rezerwatu znajdują się liczne ostańce skalne i formy kresowe. Przede wszystkim tutaj znajduje się najgłębsza jaskinia na Jurze – Studnisko. Warto również wspomnieć o Pustyni Siedleckiej. W tutejszym krajobrazie wyróżnia się wzniesienie dochodzące aż do 30 metrów wysokości. Według legendy powstanie Pustyni Siedleckiej było sprawką diabła, przed którym na kogucie uciekał pan Twardowski. W pewnym momencie czort był tak blisko czarnoksiężnika, że otworzył bramy piekieł, które miały go pochłonąć. Jednak Twardowski zdołał umknąć, a piekielny ogień całkowicie wypalił okoliczne ziemie, zmieniając je w pustynię.

Zachęciliśmy Was do wędrówki po jurze? Nasze okolice mają swój niepowtarzalny urok!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj