Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowscy nauczyciele rozpoczęli naukę ukraińskiego – na razie pierwszych 50 osób

Facebook Twitter

Częstochowscy pedagodzy wychodzą na przeciw nowym wyzwaniom, jakie pojawiły się w oświacie. Nasi nauczyciele będą uczyć się języka ukraińskiego. Kurs rozpoczął się we wtorkowe popołudnie (05.04) i ma odbywać się intensywnie, dwa razy w tygodniu.

fot. Pixabay

Wszystko dla lepszej komunikacji z grupą nowych uczniów którzy zasilili miejskie szkoły:

Zajęcia będą odbywać się w Szkole Podstawowej nr 9. Ukraińskich dzieci w częstochowskich szkołach jest już bardzo dużo. Chęć do poznania ich ojczystego języka wśród pedagogów też jest ogromna. Zainteresowanie udziałem w kursie ukraińskiego zgłosiło aż 350 nauczycielek i nauczycieli. Na razie z racji ograniczonej liczby miejsc możliwe jest przeszkolenie w podstawach języka ukraińskiego 50 osób. Zajęcia prowadzone przez ukraińską lektorkę będą odbywać się dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące.

Zajęcia właśnie ruszyły, ich cykl zaplanowano do końca roku szkolnego

– informuje Tomasz Jamroziński z biura prasowego UM. W miarę potrzeb również pozostali pedagodzy mają uczyć się ukraińskiego, poznawać zasady pisowni i wymowę w tym języku. Powinno to ułatwić proces nauczania ukraińskich dzieci, a liczby w szkołach mówią same za siebie:

Do klas w szkołach podstawowych przyjęto już 320 ukraińskich dzieci, do klas przygotowawczych w tych szkołach 489. Do szkół ponadpodstawowych przyjęto 26 osób z Ukrainy, a do klas przygotowawczych w tych szkołach 134 uczniów. Z kolei 184 ukraińskich maluchów przyjęły częstochowskie przedszkola.

Aktualnie napływ nowych uchodźców, w tym najmłodszych znacznie się zmniejszył, częstochowska oświata przygotowuje się jednak do włączenia młodych Ukraińców również w nasze szkolnictwo od września.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024