Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Brakuje nauczycieli w Częstochowie. Największy problem jest z szkolnymi psychologami

Facebook Twitter

Jeszcze niedawno było około 100 wolnych etatów, potem sytuację podratowano dokładając nauczycielom godzin. Przy okazji święta Edukacji Narodowej sprawdzamy czy brakuje nauczycieli w Częstochowie.

Brakuje nauczycieli w Częstochowie
fot. Alexas_Fotos/ pixabay.com

Brakuje nauczycieli w Częstochowie. Tuż przed nowym rokiem szkolnym w częstochowskich placówkach oświaty brakowało nauczycieli dla obsadzenia nawet 100 etatów. Sytuacja we wrześniu nieco się poprawiła, ale jednak w dużej mierze dzięki aktywności pedagogów i zwiększeniu wymiaru pracy nauczycieli. Wracamy do szkolnego tematu z okazji świętowanego w weekend Dnia Edukacji Narodowej. – Brakowało nam 30 etatów – mówi Tomasz Jamroziński z biura prasowego w magistracie.

Tomasz Jamroziński: Na koniec sierpnia brakowało w szkołach i przedszkolach około 30 etatów, w tym 10 etatów psychologów i 10 etatów wychowania przedszkolnego oraz około 10 etatów innych, różnych  przedmiotów. Brakujące wcześniej etaty zostały w większości uzupełnione w szkołach przez obecnych nauczycieli, którzy w szkole średniej mogą mieć obecnie 1,5 etatu. Brak psychologa zgłaszało 28 jednostek, psycholog ma w danej szkole, przedszkolu cząstkę etatu, w tym 24 przedszkola i cztery szkoły.

Mimo, że luki udało się zapełnić, sytuacja wciąż nie jest optymalna, argumentuje lokalny oddział ZNP. Braki szczególnie młodych kadr są odczuwalne… – podkreśla Grzegorz Sikora, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie

Grzegorz Sikora: Brakowało nauczycieli niektórych zawodów, matematyki, fizyki, chemii, informatyki. Ponieważ w Częstochowie jest uczelnia, która cały czas przygotowuje studentów do pracy w szkole, czyli stopniowo dyrektorzy sobie radzili. Tam, gdzie ewentualnie nie mieli specjalistów, to te godziny dzielili na pozostałych nauczycieli. W każdej szkole  obsada kadrowa jest, ale możemy powiedzieć generalnie, że nauczycieli brakuje, nauczyciele odchodzą z zawodu.

Decydują kwestie finansowe, argumentuje Grzegorz Sikora, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Braki kadrowe wśród nauczycieli to problemy z jakimi borykają się obecnie niemal wszystkie samorządy. Szczególnie odczuwalny jest niedobór psychologów. O problemach edukacji mówi Edyta Książek, wiceprezes ZNP w Częstochowie.

Edyta Książek: Często okazuje się, że jedynym i najbliższym specjalistom, do którego trafić może młody człowiek mający problemy, to jest właśnie pedagog czy psycholog szkolny. Potrzebni są w szkole specjaliści, którzy będą potrafili reagować na potrzeby młodych ludzi. Obserwujemy w oświacie dziurę pokoleniową. Nauczyciele doświadczeni, którzy mają już uprawnienia emerytalne odchodzą na zasłużony odpoczynek, natomiast młodych w zawodzie niestety nie widać.

Wakaty w częstochowskim szkolnictwie dotyczą też nauczycieli przedmiotów zawodowych, czy programowej podstawy: jak matematyka, fizyka i informatyka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj