Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowscy konstruktorzy łazika marsjańskiego na światowych zawodach w USA

Facebook Twitter

PCz Rover Team już w Stanach Zjednoczonych, na światowych mistrzostwach łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Częstochowscy konstruktorzy łazika marsjańskiego na światowych zawodach w USA
Fot. facebook.com/pczroverteam

Częstochowscy konstruktorzy łazika marsjańskiego na światowych zawodach w USA

To grupa kilkunastu studentów z Częstochowy, których pasją są nowoczesne konstrukcje i którzy chcą powtórzyć sukces naszego łazika sprzed kilku lat, w 2018 roku Częstochowa zwyciężyła bowiem w tym światowym konkursie. Liderem zespołu jest Cezary Kołodziejek, projekt wspiera co oczywiste Politechnika, ale też samorząd, prywatni sponsorzy, a wszystko odbywa się pod opieką naukową prof. Janusza Bobulskiego, dr Pawła Warysia i opiekuna projektu prof. Dawida Cekusa.

Przed rokiem częstochowska ekipa ze swoją konstrukcją łazika zajęła 11 miejsce na 99 drużyn, wśród europejskich łazików byli na miejscu 3. W tym roku w USA rywalizują 104 zespoły i ich marsajńskie łaziki. Podobnych konkursów na świecie przybywa, a częstochowski PCz Rover Team właśnie zakwalifikował się do finałów II edycji zawodów łazików marsjańskich odbywających się w Turcji – Anatolian Rover Challenge. Tam też będziemy trzymać kciuki.

Zawody odbywają się w pustynnej stacji, która imituje marsjańskie warunki, w Hanksville, w stanie Utah. Kolejne konkursowe zadania ekipy realizują tutaj od 31 maja do 3 czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023