Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jeszcze większa współpraca Liceum Słowackiego z Politechniką, patronat nad klasami z profilami ścisłymi

Facebook Twitter

I LO im. Juliusza Słowackiego nie będzie kojarzyć się już tylko jako szkoła kształcąca humanistów. Właśnie rozwija swoją współpracę z Politechniką Częstochowską.

fot. facebook.com/ILOczest

Czym taka zmiana i poszerzenie działalności jest spowodowane?

Małgorzata Kaim: Bardzo szczycimy się dorobkiem i sukcesami, jeśli chodzi o profile humanistyczne. I to jest nasze oczko w głowie, perła w koronie. Ale współczesnej szkoły nie da się oprzeć tylko na jednym profilu. Chcemy pokazać, że wszystkie pozostałe profile są równie dobre. Musimy też odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, a więc też przygotowywać młodzieży do życia w tym świecie, do wykonywania zawodów, których jeszcze w tej chwili nawet nie istnieją i nawet nie wiemy, jakie one będą. A więc również dlatego też otwieramy się na pozostałe kierunki. Chcemy też przekonać młodzież z podstawówek – Słowacki owszem stoi humanistyką, ale także przedmioty matematyczno-przyrodnicze są na wysokim poziomie.

– zapowiada Małgorzata Kaim, dyrektorka I Liceum. W ramach współpracy między liceum a częstochowską uczelnią, uczniowie mogli brać udział w zajęciach organizowanych w ramach „Uniwersytetu Młodzieżowego”. Są to wykłady oraz laboratoria, których celem jest oswojenie młodzieży z nauką na Politechnice.

Norbert Sczygiol: Zachęcamy po prostu uczniów szkół średnich, bo dla uczniów szkół podstawowych mamy inny – Uniwersytet Młodego Odkrywcy, do zajęć u nas na politechnice, dostają indeksy, oczywiście nie takie indeksy jak studenci, ale tak trochę namiastka tego, co jest na uczelni, żeby się przyzwyczaili do tego, co jest na uczelni, żeby się nie bali przychodzić. Chcemy pokazać, że nie ma nic strasznego. Tu się wszystko da zrobić, nauczyć. Nie ma się czego bać.

– zachęca prof. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej. Współpraca Słowackiego z Politechniką trwa od kilku lat, teraz jeszcze się zacieśnia:

Małgorzata Kaim: Nasi uczniowie uczestniczyli co roku w Częstochowskim Uniwersytecie Młodzieżowym, co pozwoliło im też lepiej przygotować się do matury. Organizowany był we współpracy z Politechniką wojewódzki konkurs „Matematyka w geografii”, a w tym roku będzie siódma edycja, a także konkurs powiatowy dotyczący energetyki jądrowej. Chodziliśmy też na pokazy czy zajęcia laboratoryjne. Oczywiście te działania pozostaną, ale chcemy je poszerzyć. Na pewno w klasy biologiczno-chemiczne czy matematyczno-geograficzne. One będą objęte patronatem Politechniki i będziemy chodzić na wykłady, na zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia.

– dodaje Małgorzata Kaim, dyrektor I Liceum im. Juliusza Słowackiego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024