Politechnika Częstochowska: 75. Inauguracja Roku Akademickiego
Zajęcia rozpoczęły się już w poniedziałek (2.10), oficjalnie jednak nowy rok akademicki Politechnika Częstochowska zainaugurowała we wtorek (3.10).
Władze uczelni, wykładowcy i studenci spotkali się w Akademickim Centrum Kultury. Zapytaliśmy rektora Politechniki – jakie wyzwania czekają na uczelnie?
Norbert Sczygiol: Odbudowujemy to, co zawaliła pandemia, więc robimy mnóstwo inwestycji, które się w najbliższym czasie będą kończyć. Modernizujemy, budujemy nowe laboratoria. Innych wyzwań nie ma. Może najważniejsze byłoby to, żeby dostosować kierunki kształcenia do potrzeb gospodarki, szczególnie regionu, ale także do oczekiwań studentów. Na tym mocno pracujemy. Pewne efekty są, ale to jest tak, jak z promocją. Długo nic nie było, ta liczba studentów ciągle taka sama. W tej chwili odnotowaliśmy już nie za duży, ale znaczący wzrost.
Mówi prof. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej. Uczelnia cały czas się rozwija pod względem naukowym i badawczym, a także rozrasta się jej społeczność.
Norbert Sczygiol: Doszliśmy do tego etapu, że 75. inauguracja, jest to też czas na pewne podsumowania. Tych podsumowań było bardzo dużo, ale najważniejsze dla nas, szczególnie na początku roku, to jest oczywiście liczba studentów. Przyjęliśmy ponad stu pięćdziesięciu studentów więcej niż w zeszłym roku Polaków, a liczba studentów z zagranicy przyjętych w tym roku to jest około 370 osób. Ważne jest także dla nas innowacje. Powstają patenty, które zawsze powstawały, ale co jest istotne dla nas, te patenty zaczynamy sprzedawać. To mi się wydaje bardzo dobre, bo mamy ten związek z gospodarką w naszej pracy.
Naukę rozpoczynają zarówno studenci z Polski, jak i coraz liczniejsza grupa studentów z zagranicy:
Ewa Moroz: Mogę się pochwalić, że w tym momencie będą na Politechnice studiowali studenci z co najmniej 36. różnych państw. Oczywiście w tej grupie najwięcej jest studentów z Ukrainy, którzy podejmują studia w języku polskim i wiadomo, że nasza uwaga jest w jakiś sposób ukierunkowana na tą grupę, bo staramy się im udzielać dodatkowej pomocy. Jeżeli chodzi o studia anglojęzyczne, to tutaj zawsze mamy pewien problem polegający na tym, że do ostatniej chwili nie wiemy, ilu studentom finalnie uda się do nas przyjechać. Ale w tym roku uruchamiamy również nowe kierunki w języku angielskim i liczymy, że ta rekrutacja, która będzie w lutym, jeszcze ten nabór zupełni.
– podkreśla Ewa Moroz, kierownik Biura Studentów Zagranicznych Politechniki Częstochowskiej. Jubileuszowo, bo po raz 75., prawie sześciotysięczna społeczność Politechniki rozpoczęła rok akademicki.
Katarzyna Brendzel-Skowera: W tym roku przyjęliśmy ponad dwa tysiące studentów. Bardzo się z tego cieszymy, bo jest to więcej niż w zeszłym roku. Także witamy ich bardzo serdecznie w murach Politechniki Częstochowskiej. Jest to wyjątkowa inauguracja 75. Jesteśmy tutaj uczelnią z długoletnią tradycją. I tylko tak dla porównania powiem, że gdy Politechnika Częstochowska otwierała swoje podwoje, to był jeden wydział około 160 studentów, a obecnie w 2023 mamy tych studentów ponad 5 tysięcy.
– podsumowała dla nas Katarzyna Brendzel Skowera, rzecznik najstarszej w Częstochowie uczelni wyższej.
Czytaj także: