Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zimowa akcja doraźnej pomocy MOPS, także we wtorek i w razie przymrozków

Facebook Twitter

Akcja zima, która ma wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności, znów jest pilnie potrzebna. Intensywne działania powtarzane są w kolejne mroźne noce. Jest corocznie organizowana przez partnerstwo lokalne na terenie miasta Częstochowy.

Gorąca odzież i posiłki znów trafiły do potrzebujących:

Patrole przez cały rok na bieżąco monitorują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Natomiast ostatniej nocy strażnicy miejscy i streetworkerzy zostali dodatkowo wyposażeni w gorące posiłki, w ciepłe ubrania, kołdry i koce, które dostarczali osobom, które przebywają w miejscach niemieszkalnych – to są m.in. pustostany, altany czy piwnice. Posiłki przygotowuje Fundacja chrześcijańska Adullam, dostarczają je patrole złożone ze strażników miejskich wraz ze streetworkerami, którzy są ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, z Caritas i Fundacji Św. Barnaby.

Akcję koordynuje MOPS w Częstochowie

– mówi jego rzeczniczka Olga Dargiel. Akcja będzie kontynuowana jeśli tylko temperatury spadną znacząco poniżej zera, taka potrzeba może pojawić się tej zimy:

Będzie ona wznawiana w ten sposób aż do zakończenia mroźnych temperatur, do końca zimy. Warto pamiętać, że w sytuacjach kryzysowych – zwłaszcza w nocy – osoby bezdomne mogą skorzystać z ogrzewalni miejskiej w Częstochowie, która jest czynna całodobowo obecnie. Osoby bezdomne mają możliwość spędzenia w niej nocy, skorzystania z łaźni, ze zmiany odzieży, a także otrzymania środków czystości.

Jeżeli zauważymy osoby wymagające pomocy, szczególnie wśród tych przebywających na zewnątrz, apelujemy o zawiadamianie służb np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112, lub do Straży Miejskiej pod telefon 986:

Przypominamy również, że Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, wzorem poprzednich lat, uruchomił numer infolinii, która jest obsługiwana całodobowo 987. Infolinia służy przede wszystkim uzyskaniu informacji o lokalnych instytucjach udzielających pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych z województwa śląskiego. Warto pamiętać, że połączenia są bezpłatne

– informowała Olga Dargiel z MOPS-u w Częstochowie. Od środy (29.12) zapowiadana jest zmiana pogody, a temperatura wzrośnie powyżej zera.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024