Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomoc dla bezdomnych: Partnerstwo Lokalne znów działa – rozdaje ciepłe jedzenie i ubranie

Facebook Twitter

Z mrozem nie ma żartów, szczególnie dla osób bez stałego zamieszkania. Partnerstwo Lokalne na Rzecz Przeciwdziałania Bezdomności na terenie Częstochowy wznowiło „Akcję zima".

Pomoc dla bezdomnych
fot. mops.czestochowa.pl

Pomoc dla bezdomnych w różnych formach

Strażnicy Miejscy i streetworkerzy sprawdzają pustostany i udzielają wsparcia osobom bezdomnym. Akcja jest cyklicznie ponawiana w trakcie dużych przymrozków.

Olga Dargiel: Patrole składające się ze strażników miejskich streetworkerów patrolowały miejsca niemieszkalne na terenie miasta, te, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Ze względu na dużą ilość zalegającego śniegu, akcję przeprowadzono w ciągu dnia. To umożliwiło lepsze dotarcie służb do wszystkich osób, które mogły przebywać w miejscach niemieszkalnych. To są bardzo trudne tereny, pustostany, ogródki działkowe. No i dzięki temu możliwe było skuteczne udzielanie pomocy. Była możliwość otrzymania ciepłej odzieży czy kołder.

Olga Dargiel, rzecznik MOPS w Częstochowie

Mówi Olga Dargiel, rzecznik MOPS w Częstochowie. W obliczu cięższych warunków pogodowych do potrzebujących dociera ciepła zupa, herbata, odzież. Ale osoby bezdomne mogą też skorzystać z pomocy instytucjonalnej na terenie naszego miasta.

Olga Dargiel: Osoby bezdomne są informowane i zachęcane do tego, żeby skorzystały z wdrożonych w mieście form wsparcia. Jest ich bardzo wiele. To między innymi możliwość skorzystania z ogrzewalni, doraźnych, ciepłych posiłków w jadłodajni. Do otrzymania tej pomocy długofalowej, tj. skierowania do placówki dla osób bezdomnych. Osoby bezdomne mogą przebywać w bezpiecznych warunkach, długotrwale i tam prowadzona jest przede wszystkim praca socjalna, której celem jest wsparcie prowadzące do wychodzenia z programu bezdomności.

W tym tygodniu akcja pomocowa była prowadzona przez dwa dni. W razie potrzeby streetworkerzy ze strażnikami miejskimi i jadłodajnią z Krakowskiej będą powtarzać swoje działania.

Olga Dargiel: Patrole wyposażono w gorącą herbatę, w kołdry. Ponadto w określonych godzinach w jadłodajni prowadzonej przez Fundację Chrześcijańską Adullam przy ulicy Krakowskiej 34, dla osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych przygotowano gorący posiłek. Tak zwana Akcja Zima jest organizowana przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania problemowi bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy.

Dodaje Olga Dargiel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Szybka interwencja może uchronić osobę przed poważnym wychłodzeniem, a nawet ocalić jej życie. Zgłaszajmy takie sytuacje właściwym służbom. Oto ważne numery:
– Straż Miejska – 986
– Sekcja ds. Przeciwdziałania Bezdomności MOPS w Częstochowie – tel. 34 324 38 22
– bezpłatna, całodobowa wojewódzka infolinia dla ludzi doświadczających bezdomności, szukających bezpiecznego noclegu czy posiłku – 987
– ogólnopolski numer alarmowy – 112

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024