Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Badanie liczby osób bezdomnych. Poprzednio wykazano 350 osób w kryzysie, jak będzie teraz?

Facebook Twitter

W nocy z 28 na 29 lutego odbyło się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Było prowadzone w całym kraju, w tym samym czasie, przez przedstawicieli wyznaczonych instytucji, również w Częstochowie.

Badanie liczby osób bezdomnych

Badanie liczby osób bezdomnych

Na ostateczne liczby musimy jeszcze poczekać- mówi nam rzeczniczka częstochowskiego MOPS-u:

Olga Dargiel: Na terenie Częstochowy to badanie jest organizowane przed MOPS  wraz z członkami partnerstwa na rzecz przeciwdziałania problemowi bezdomności. Osobom bezdomnym zapewniono gorący posiłek, a także dostarczano odzież, koce, kołdry, jeśli była taka potrzeba. Badanie prowadzono równolegle w miejscach niemieszkalnych, to m.in. altany, pustostany, a także w placówkach, które udzielają wsparcia osobom bezdomnym.

Jak mówi rzeczniczka, liczbę bezdomnych w mieście zliczano w ogólnopolskim badaniu po raz pierwszy od 5 lat. Była to okazja nie tylko do doraźnej pomocy dla osób w potrzebie:

Olga Dargiel: Do prowadzenia badania w miejscach niemieszkalnych skierowano dwa partole, jeden straży miejskiej, drugi policji. W ramach tych patroli również jeździli streetworkerzy po dwie osoby w każdym patrolu. Wypełniono również kwestionariusz osoby bezdomnej, to jest badanie ankietowe, w którym osoby w kryzysie bezdomności anonimowo odpowiadały na zawarte tam pytania dotyczące ich życiowej sytuacji. W ciągu kolejnych dni będzie trwała analiza tych ankiet i szczegółowo będą zliczane pozyskane dane.

Patrole straży miejskiej z udziałem pracowników MOPS-u dotarli do wszystkich miejsc przebywania osób bezdomnych – zarówno w placówkach, jak i tzw. miejscach niemieszkalnych. Na koniec marca poznamy dokładne efekty tegorocznych działań:

Olga Dargiel: Na przekazanie wyników badań do nadrzędnych instytucji i centralnych systemów, służby mają czas do 22 marca. Jeśli chodzi o poprzednie badanie, to było ono prowadzone w 2019 roku w nocy z 13 na 14 lutego, wtedy wykazano, że w Częstochowie przybywa łącznie we wszystkich miejscach niemieszkalnych, jak i w placówkach 351 osób bezdomnych.

Informowała nas Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024