Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pomoc bezdomnym. Reagujmy, gdzie widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy!

Facebook Twitter

Przy tak siarczystych mrozach, gdy temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy spada kilka lub kilkanaście stopni poniżej zera, szczególnie musimy zwrócić uwagę na osoby, które zagrożone są wychłodzeniem. Pomoc bezdomnym czasem oznacza tylko jeden telefon - do służb.

Pomoc bezdomnym
Fot. Straż Miejska w Częstochowie

Pomoc bezdomnym – wszyscy musimy być czujni

Mróz nie odpuszcza. Strażnicy miejscy ponownie pomagali i rozdawali ciepłe jedzenie osobom bezdomnym. Przez trzy noce z pomocy skorzystało 157 osób.  Akcja „Zima” jest organizowana przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy, a koordynowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Gorący posiłek przygotowuje Adullam. W skład patroli oprócz funkcjonariuszy Straży Miejskiej wchodzą też streetworkerzy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy ,,AGAPE”

Trzecią noc z rzędu częstochowscy strażnicy miejscy wspólnie ze streetworkerami rozwozili ciepłe pożywienie dla osób bezdomnych. W nocy z wtorku na środę pomoc otrzymało 58 osób. W trakcie ostatnich działań, które trwały od 18 do 2 w nocy strażnicy miejscy skontrolowali 62 miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Strażnicy miejscy proponowali przewiezienie do noclegowni. Na to zdecydowała się jedynie 1 osoba. Dwie kolejne osoby zostały przewiezione do OPOPA. Łącznie, od początku działań, skontrolowano 137 miejsc. Bezdomni otrzymali 9 kołder, 3 śpiwory i 1 koc.

Fot. Straż Miejska w Częstochowie

Niskie temperatury w okresie zimowym to zagrożenie dla życia i zdrowia osób dotkniętych bezdomnością oraz innych, potrzebujących ciepłego schronienia. W naszym regionie zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy czy streetworkerzy  sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze i inne miejsca, w których osoby mogą szukać schronienia przed mrozem. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy o przypadkach, w których ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Cały czas czynny jest także numer kontaktowy do częstochowskiej straży miejskiej 0 986.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024