Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża (10.11.), zostaw kopiec liści w ogrodzie!

Facebook Twitter

Chrońmy jeże w parkach i ogrodach, apelują ekolodzy, którzy w mieście i regionie co roku powtarzają akcję na rzecz tych pożytecznych zwierząt.

fot. Pixabay

Niestety często jeże podczas nocnych wędrówek giną pod kołami samochodów. Zwróćmy na nie uwagę na drodze, informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Za to zostawmy je w spokoju w parkach i lasach, gdzie jeże szukają schronienia w stosach opadłych z drzew liści:

Natalia Zapała: Jesień to czas porządków w przydomowych ogrodach, ale również miejskich parkach i zieleńcach. Intensywne grabienie liści i składowanie ich w plastikowych workach nie służy jednak przyrodzie i żyjącym tam zwierzętom. Międzynarodowy Dzień Jeża, przypadający 10 listopada, to dobra okazja, żeby przypomnieć, iż kopce opadłych liści są naturalnym schronieniem dla tych pożytecznych, kolczastych zwierząt, i to właśnie w nich najczęściej spędzają zimę.

– jak mówi rzecznik RDOŚ Natalia Zapała, akcję wspierają rok rocznie samorządowcy. Częstochowski samorząd prosi aby nie naruszać kopców liści jakie możemy zaobserwować w parkach pod Jasną Górą czy na innych miejskich zieleńcach:

Natalia Zapała: Coraz popularniejszą praktyką wśród władz samorządowych jest zaniechanie porządkowania miejskich parków zasnutych dywanami opadłych liści, jest to działanie z korzyścią dla środowiska. Liście to nie śmieci, a ich usuwanie na dużą skalę jest szkodliwe, natomiast pozostawione liście spełniają kilka ważnych funkcji i stanowią jesienny płaszcz ochronny dla dzikiej przyrody.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Jeża, który wypada 10 listopada, warto też przyczynić się do ochrony tych zwierząt. Wystarczy zostawić kopiec liści również podczas porządków we własnym ogrodzie czy na działce:

Natalia Zapała: W domowym ogrodzie można liście przeznaczyć na kompost lub ułożyć w kopiec dla jeża. Jeśli zdecydujemy się na uprzątnięcie liści, musimy zrobić to od razu po ich zgrabieniu. Usypisko stanowi idealne schronienie dla jeży, a jego zebranie po dłuższym czasie spowoduje, że obudzone zwierzę może nie znaleźć nowego miejsca na zimowy sen. Bezwzględnie też nie powinniśmy liści palić. Takie zachowanie naraża na śmierć nie tylko jeże, ale też inne zwierzęta.

– apelowała Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024