Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uważajmy na jeże, na drodze i w ogrodzie, zróbmy im miejsce – jesień to ich sezon

Facebook Twitter

Pogoda przypomina nam, że zbliża się jesień, a to czas, gdy powinniśmy zwrócić uwagę na jeże. Są aktywne na działkach, zieleńcach i w naszym ogrodzie, gdzie gromadzą zapasy na zimę. Te pożyteczne i chronione zwierzęta często giną niestety pod kołami samochodów.

fot. Pixabay

O pomoc w ich ochronie przez cały sezon zwraca się do nas Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

To czas intensywnych prac w ogrodzie, w ich trakcie pamiętajmy, że liście zgrabione w sterty mogą stać się zimowym schronieniem dla jeży. Dlatego liście lepiej zebrać od razu albo pozostawić je na swoim miejscu do wiosny. Sytuacja, w której liście zbierane są po kilku tygodniach, kiedy jeże już się w nich zadomowią, może stanowić dla tych zwierząt śmiertelne zagrożenie

– instruuje Łukasz Zych, rzecznik RDOŚ w Katowicach. Niewiele trzeba robić by chronić jeże. Wystarczy im nie przeszkadzać w jesiennym zamieszkiwaniu naszych ogrodów, a potem nie wybudzać ich w zimie.

Jeśli zobaczymy, że jeż szuka schronienia w naszym ogrodzie, nie płoszmy go. Jeż to ssak odżywiający się głównie owadami oraz ślimakami, dlatego jest naszym sojusznikiem, sprzymierzeńcem w ogrodzie. Warto więc umożliwić mu znalezienie schronienia w naszej okolicy czy to przez pozostawienie sterty liści, gałęzi, czy poprzez postawienie specjalnego domku dla jeża

– dodaje Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeże są często spotykane w najbardziej zielonych dzielnicach Częstochowy, są częstymi bywalcami na Północy w sąsiedztwie Lasku Aniołowskiego. W tym miejscu też apel do kierowców – uważajcie na jeże na drodze, pojawiają się na nich najczęściej po zmroku.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021