Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przyrodnicy naprawiali gniazda bocianów w powiecie częstochowskim i kłobuckim

Facebook Twitter

Bociany białe znów będą towarzyszyć nam w regionie przez całą zimę. W dużej mierze dzięki renowacji ich gniazd, jakie prowadziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

gniazda bocianów
fot.mat.prasowe

Gniazda bocianów

Na pewno zobaczymy je wciąż w okolicach Częstochowy, gniazd bociana jest sporo w całym powiecie:

Natalia Zapała: W 10 lokalizacjach w regionie przeprowadzone zostały zabiegi, polegające na zabezpieczeniu miejsca gniazdowania bocianów. Dzięki tym działaniom ptaki będą mogły na wiosnę powrócić do bezpiecznych siedlisk i wyprowadzenia lęgów. Zakres przeprowadzonych prac polegał przede wszystkim na redukcji wieńca. W niektórych przypadkach konieczna była również wymiana platform i słupów pod bocianie gniazda.

fot.mat.prasowe

Jak wiadomo, bociany co roku wybierają te same miejsca gniazdowania, dlatego przyrodnicy naprawili i zabezpieczali miejsca dla tych ptaków, mówi Natalia Zapała – rzecznik RDOŚ w naszym województwie. Renowacje dotyczyły bocianich gniazd w Starczy, Kuźnicy Kiedrzyńskiej, Cykarzewie Północnym, Kuźnicy Wąsowskiej i Lelowie w powiecie częstochowskim. Przyrodnicy naprawili też gniazdo bocianiej pary w Iwanowicach Małych koło Kłobucka.

Natalia Zapała: Wybór gniazd wymagających remontu nie był przypadkowy i został poprzedzony inwentaryzacją siedlisk bocianów na obszarze województwa śląskiego. Działanie ochronne objęły gniazda wymagające najsilniejszego zabezpieczenia, m.in. zlokalizowane na słupach, gdzie stabilność została utracona lub na skorodowany platformach.

Prace sięgnęły też południa województwa: Siewierza, okolic Będzina, Cieszyna czy Rybnika. Informowała nas Natalia Zapała, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj