Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zakaz wchodzenia do jaskiń w rezerwatach! Tymczasem tylko w jednym punkcie kamera zarejestrowała ponad 200 osób [FOTO]

Facebook Twitter

Nie wchodźcie do jurajskich jaskiń, jeżeli obowiązuje w nich zakaz zwiedzania. W tej sprawie alarmują przyrodnicy z regionu, którzy zajmują się m.in. ochroną gnieżdżących się na naszym obszarze nietoperzy. Aktualnie te zwierzęta hibernują.

Fot. RDOŚ - mat. prasowe

Zakaz wchodzenia do jaskiń w rezerwatach

Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa turystów.

Natalia Zapała: Turyści wchodzą do obiektu, mimo umieszczonych przed nim wyraźnych tablic informujących o zakazie, naruszając przepisy i poważnie narażając swoje zdrowie oraz życie. Do jaskiń zlokalizowanych w rezerwatach przyrody w województwie śląskim obowiązuje całoroczny zakaz wstępu. Zakaz wynika również z ochrony zimujących w nich nietoperzy. Aktualnie trwa newralgiczny z punktu widzenia przetrwania tych pożytecznych zwierząt okres hibernacji.

Jak mówi Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nagminnie zdarzają się przypadki łamania zakazu wstępu. Pokazała to ukryta przez przyrodników z RDOŚ kamera w jednej z jaskiń:

Natalia Zapała: Ukryta przez nas kamera w jednej z jaskiń w rezerwacie przyrody w województwie śląskim, do której obowiązuje całoroczny i bezwzględny zakaz wstępu, zarejestrowała w ciągu trzech miesięcy prawie 200 osób. Były to rodziny z dziećmi, rowerzyści oraz grotołazi nie posiadający stosownych zezwoleń na wejście do jaskini.

Nie tylko zwykli spacerowicze odwiedzają zamknięte jaskinie. Tymczasem od listopada do połowy kwietnia nie powinniśmy wchodzić do grot i jaskiń, nawet poza rezerwatami:

Natalia Zapała: Nasza obecność w tych obiektach powoduje zachwianie równowagi termicznej odczuwanej przez te delikatne zwierzęta, co daje nietoperzom impuls do wybudzenia się ze snu. Każde wybudzenie ze snu zimowego związane jest z utratą energii niezbędnej do przetrwania do wiosny. Dlatego każdy, kto wchodzi do jaskiń w okresie hibernacji nietoperzy powoduje ich narażenie

– dodaje rzecznik Natalia Zapała. Czujne oko kamery uchwyciło też przypadki palenia ognisk w rezerwacie i nielegalne wejścia grotołazów. Jak mówią przyrodnicy, dla tych ostatnich poszanowanie ochrony przyrody powinno być szczególnie ważne. Z uwagi na obawy przed zniszczeniem monitoringu, RDOŚ nie ujawnia gdzie rozstawia ukryte kamery w jurajskich rezerwatach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024