Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wiosna w ogrodzie: Mamy dla Was kalendarz najważniejszych prac ogrodniczych

Facebook Twitter

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a wraz z nią nasze ogrody. To również okres, kiedy na ogrodników czeka mnóstwo pracy. Jak zatem zaplanować przygotowania, aby nasz ogród rozkwitł w pełni swojego piękna? Przygotowaliśmy dla Was kalendarz najważniejszych prac ogrodniczych.

Wiosna w ogrodzie
fot. Pixabay

Wiosna w ogrodzie to okres prac przygotowawczych

Wiosna w ogrodzie to nie tylko czas radości z pierwszych promieni słońca i budzącej się do życia przyrody, ale również okres intensywnych prac przygotowawczych. Aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon, warto dobrze zaplanować prace ogrodnicze. Poniżej przedstawiamy kalendarium najważniejszych zadań, które pomogą w organizacji wiosennych działań.

Marzec/kwiecień – czas na porządki i przygotowanie

Pierwszym krokiem jest dokładne uporządkowanie ogrodu po zimie. Warto zacząć od usunięcia z trawnika zaschniętych liści, połamanych gałęzi oraz wszelkich śmieci. Następnie przychodzi czas na renowację mebli ogrodowych i obiektów małej architektury. To również idealny moment na ściągnięcie osłon z roślin, ale pamiętajmy, aby robić to ostrożnie, czekając na stabilizację pogody.

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie. Przywracanie trawnika do świetności i przycinanie roślin

Wczesna wiosna to najlepszy czas na regenerację trawnika poprzez nawożenie, aerację i wertykulację. Nie zapominajmy również o pierwszym koszeniu. Marzec i kwiecień to również miesiące, kiedy należy przyciąć większość drzew i krzewów, szczególnie te owocowe, aby pobudzić je do kwitnienia i owocowania.

Wiosna w ogrodzie

Rabaty kwiatowe i ogródek warzywny

Wiosenne porządki to również czas na przygotowanie rabat kwiatowych. Po usunięciu ochronnej warstwy z torfu, liści czy igliwia, przystępujemy do spulchniania gleby, nawożenia i usuwania chwastów. To również doskonały moment na wysiew niektórych roślin jednorocznych oraz sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych. W przypadku ogródka warzywnego, marzec i kwiecień to czas na przygotowanie grządek i wysiew nasion warzyw odpornych na niskie temperatury.

Wiosna w ogrodzie. Czas na wiosenne porządki po zimie

Maj – pielęgnacja i rozwój

W maju nasze działania powinny skupić się na regularnym usuwaniu chwastów, podlewaniu upraw oraz sadzeniu bylin cebulowych i bulwiastych. To również czas na przycinanie przekwitłych krzewów oraz dbanie o drzewka owocowe. W maju i czerwcu, ze względu na intensywny wzrost trawy, konieczne jest jej regularne koszenie i obfite podlewanie.

Wiosna w ogrodzie. Pamiętaj o podlewaniu i przycinaniu trawnika

Wiosna w ogrodzie. Kalendarz najważniejszych prac ogrodniczych

Zaplanowanie prac ogrodniczych zgodnie z kalendarzem wiosennych działań pozwoli na efektywne wykorzystanie czasu i sił, a także sprawi, że nasz ogród będzie cieszył oko przez cały sezon.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024