Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wyższe stawki podatków miejskich w Częstochowie od stycznia. To decyzja radnych

Facebook Twitter

Podatki i opłaty lokalne w górę od stycznia, jak zapowiadaliśmy, podwyżki przegłosowała Rada Miasta. Zdecydowano o tym na październikowym posiedzeniu, a miejskie podatki zostaną podwyższone o 15%, czyli przekazany przez GUS wskaźnik inflacji.

stawki podatków miejskich w Częstochowie

Wyższe stawki podatków miejskich w Częstochowie

Tomasz Jamroziński: Wzrosną one o wskaźnik inflacji, który według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu tego roku wynosił 15%. Jest to rewaloryzacja do tego poziomu. I tak na przykład stawka podatkowa od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1 złoty 34 grosze za metr kwadratowy. Od pozostałych gruntów zajętych na prowadzenie odpłatnej i statutowej działalności pożytku publicznego będzie to 71 groszy za metr kwadratowy.

To właśnie podatki od nieruchomości budzą największe zainteresowanie i kontrowersje, bo częstochowskie stawki znowu będą na dozwolonym, maksymalnym poziomie. Podwyżki obejmą nieruchomości, grunty, niektóre środki transportu, a także handel na miejskich targowiskach:

Tomasz Jamroziński: Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 1 złotych 15 groszy za metr kwadratowy. Stawka podatkowa dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to będzie 33 złote i 10 groszy za metr kwadratowy. Z kolei stawka dla budynków związanych z udziałem świadczeń zdrowotnych to będzie 6 złotych 76 groszy za metr kwadratowy. Dla budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności przez organizacje pożytku publicznego, to stawka będzie wynosiła 11 złotych 17 groszy.

Renta rodzinna dla studentów

stawki podatków miejskich w Częstochowie

Dlatego podwyżka podatku od budynków przeznaczonych do celów mieszkalnych nie będzie zbyt odczuwalna. Ale znacznie wzrasta od stycznia opłata od domów, w których częstochowianie prowadzą działalność gospodarczą. Od nowego roku miasto wyliczy też nową stawkę opłaty transportowej:

Tomasz Jamroziński: Przygotowana propozycja stawek podatku od środków transportowych zakłada różnicowanie stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotu opodatkowania, uwzględniając w szczególności wpływ środka transportowego na środowisko naturalne. Nowe stawki podatku od środków transportowych zostały zmienione w stopniu odpowiadającym wskaźników wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wynoszącym 15%.

O miejskich podatkach od stycznia 2024 mówił nam Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024