Wyższe stawki podatków miejskich w Częstochowie od stycznia. To decyzja radnych
Podatki i opłaty lokalne w górę od stycznia, jak zapowiadaliśmy, podwyżki przegłosowała Rada Miasta. Zdecydowano o tym na październikowym posiedzeniu, a miejskie podatki zostaną podwyższone o 15%, czyli przekazany przez GUS wskaźnik inflacji.
Wyższe stawki podatków miejskich w Częstochowie
Tomasz Jamroziński: Wzrosną one o wskaźnik inflacji, który według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu tego roku wynosił 15%. Jest to rewaloryzacja do tego poziomu. I tak na przykład stawka podatkowa od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1 złoty 34 grosze za metr kwadratowy. Od pozostałych gruntów zajętych na prowadzenie odpłatnej i statutowej działalności pożytku publicznego będzie to 71 groszy za metr kwadratowy.
To właśnie podatki od nieruchomości budzą największe zainteresowanie i kontrowersje, bo częstochowskie stawki znowu będą na dozwolonym, maksymalnym poziomie. Podwyżki obejmą nieruchomości, grunty, niektóre środki transportu, a także handel na miejskich targowiskach:
Tomasz Jamroziński: Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 1 złotych 15 groszy za metr kwadratowy. Stawka podatkowa dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to będzie 33 złote i 10 groszy za metr kwadratowy. Z kolei stawka dla budynków związanych z udziałem świadczeń zdrowotnych to będzie 6 złotych 76 groszy za metr kwadratowy. Dla budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności przez organizacje pożytku publicznego, to stawka będzie wynosiła 11 złotych 17 groszy.
Dlatego podwyżka podatku od budynków przeznaczonych do celów mieszkalnych nie będzie zbyt odczuwalna. Ale znacznie wzrasta od stycznia opłata od domów, w których częstochowianie prowadzą działalność gospodarczą. Od nowego roku miasto wyliczy też nową stawkę opłaty transportowej:
Tomasz Jamroziński: Przygotowana propozycja stawek podatku od środków transportowych zakłada różnicowanie stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotu opodatkowania, uwzględniając w szczególności wpływ środka transportowego na środowisko naturalne. Nowe stawki podatku od środków transportowych zostały zmienione w stopniu odpowiadającym wskaźników wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wynoszącym 15%.
O miejskich podatkach od stycznia 2024 mówił nam Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu.
Czytaj także: