Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rynek mieszkaniowy w Częstochowie. Budowlany bum, a co z kupnem?

Facebook Twitter

W Częstochowie od kilku lat widać mieszkaniowy bum, budują prywatni deweloperzy, rozrastają się dzielnice w mieście - jak Parkitka. W tym miejscu inwestycję w TBS zapowiada też ZGM - być może nawet znajdzie się miejsce na małe osiedle nowych miejskich bloków.

Wnioski do planu ogólnego Częstochowy
fot. czestochowa.pl

Czy widać, że rynek nieruchomości ma się nieco lepiej, niż jeszcze rok temu? Czy nadal mamy kryzys?

Katarzyna  Stypka: Zdecydowanie widzimy w tym roku poprawę. Poprzedni rok był niepewny z powodu sytuacji politycznej, o której tutaj wszyscy doskonale wiemy. Klienci z powrotem zaczęli inwestować w nieruchomości. Kupują mieszkania po to, by wynajmować albo sprzedać z większą korzyścią.

Katarzyna Stypka

Jak mówi Katarzyna Stypka, ekspert ds. nieruchomości, ruch jest też na rynku wtórnym, jesienią dodatkowo poszukiwane są mieszkania na wynajem dla studentów. Cześciej wynajmujemy, czy kupujemy lokum?

Katarzyna  Stypka: W poprzednim roku przybyło do nas bardzo dużo obcokrajowców i w związku z tym znacznie wzrósł tutaj popyt na wynajem mieszkań. Natomiast w tym roku sytuacja na rynku nieruchomości, jeżeli chodzi o wynajem czy kupno, już w miarę się wyrównała.

Rynek mieszkaniowy w Częstochowie fot. czestochowa.pl

Oceniamy razem z fachowcem rynek nieruchomości w Częstochowie. Teraz o tym, jak wygląda kwestia finansowania kupna mieszkania. Co możemy podpowiedzieć osobom zainteresowanym, szczególnie młodym? Czy rządowy kredyt 2 proc. spowoduje faktyczne zainteresowanie kupnem własnego „M”?

Katarzyna  Stypka: Tak, na pewno tak. Wydaje mi się, że ten program jest na tyle korzystny, że pomoże wielu osobom w zakupie wymarzonego mieszkania czy też domu. Zresztą już teraz widzimy bardzo duże zainteresowanie wśród klientów, którzy chcą kupić mieszkania, korzystając z tego programu.

I jeszcze jedna podpowiedź: gdzie szukać w Częstochowie swojego lokum? Które dzielnice są u nas najdroższe, a które lokalizacje pozostają na rynku najtańsze?

Katarzyna  Stypka: Jeżeli chodzi o najdroższą dzielnicę, to zdecydowanie możemy zaliczyć tutaj Parkitkę, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy mniej więcej od ośmiu tysięcy do dwunastu. Do najtańszych dzielnic możemy zaliczyć Raków. Ceny zależą tutaj od standardu, mieszkanie do remontu czy po remoncie. Od piętra również. Mieszkania na czwartym piętrze w niskim bloku będą tańsze. Dzielnicą, którą zdecydowanie najbardziej lubią nasi klienci, jest Tysiąclecie.

Radziła ekspertka rynku nieruchomości w Częstochowie Katarzyna Stypka, z którą rozmawiała Katarzyna Fica.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj