Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wielkanocne smaki świata: Włoskie torta pasqualina, grecka zupa magierica, czy hiszpańska potaje de vigilia

Facebook Twitter

Wielkanocne stoły na całym świecie kuszą różnorodnością i bogactwem smaków. Od tradycyjnego polskiego żurku i babki po egzotyczne dania z dalekich krajów – każda kultura celebruje te święta na swój sposób. Jakie potrawy goszczą na wielkanocnych stołach poza granicami Polski? Przyjrzyjmy się bliżej kulinarnym tradycjom Włoch, Grecji, Hiszpanii i Francji

Wielkanocne smaki świata
fot. IppikiOokami / pixabay.com

Wielkanocne smaki świata. Włochy

Włochy, kraj o bogatym dziedzictwie kulinarnym, na Wielkanoc oferują różnorodność smaków, zależną od regionu. Jednak jedno danie, które łączy większość Włochów, to torta pasqualina. Pochodząca z Ligurii, pierwotnie składała się z 33 warstw ciasta, symbolizujących wiek Chrystusa, z nadzieniem z liści botwiny, sera ricotta i jajka. Obecnie popularna wersja tego dania wymaga przygotowania jedynie sześciu warstw ciasta, z nadzieniem ze szpinaku, serwowana na zimno.

Wielkanocne smaki świata, Torta pasqualina Fot.pixabay

Włoskie śniadanie wielkanocne nie mogłoby się obejść bez pizza di pasqua – wytrawnego, wyrośniętego ciasta na zakwasie z pecorino i parmezanem, które znacząco różni się od tradycyjnej pizzy. Słodki akcent to colomba di pasqua, drożdżowe ciasto w kształcie gołębia, z kandyzowanymi owocami, migdałami i cukrem.

Wielkanocne smaki świata, colomba di pasqua fot.pixabay

Wielkanocne smaki świata. Grecja

W Grecji na wielkanocnym stole króluje zupa magierica, przygotowywana z jagnięcych podrobów, zabielana sosem jajeczno-cytrynowym. Ta potrawa, symbolizująca gospodarność greckich domów, jest tradycyjnie przygotowywana w Wielką Sobotę. Zupa nie tylko oznacza koniec postu, ale również przygotowuje żołądek na mięsne uczty, które są nieodłącznym elementem greckiej Wielkanocy.

Wielkanocne smaki świata. Francja

Francuska propozycja na wielkanocny stół to oeufs mimosa – jajka faszerowane mieszanką żółtek, majonezu, musztardy dijon, szalotki, świeżych ziół, soli i pieprzu. Kluczem do sukcesu tego dania jest odpowiednie przygotowanie żółtek, które muszą zostać przetarte przez sitko, aby przypominały drobne kwiaty mimozy. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle delikatną i puszystą masę, która wzbogaca smak i walory wizualne potrawy.

Wielkanocne smaki świata, oeufs mimosa fot.pixabay

Wielkanocne smaki świata. Hiszpania

Hiszpania na Wielkanoc serwuje potaje de vigilia, aromatyczne danie na bazie ciecierzycy, dorsza, szpinaku, papryki, pomidorów i rybnego wywaru. Zależnie od regionu i tradycji domowej, potrawa ta może mieć różne wariacje, ale zawsze podawana jest z ugotowanym na twardo jajkiem.

/PAP Life/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj