Dynia w kuchni. Co dobrego można z niej zrobić? Mamy dla Was kilka przepisów
Dynia to podstawa naszych jesiennych dań. Warzywo te jest bogate w witaminy i minerały, dodatkowo jest niskokaloryczne i smaczne! Przygotowaliśmy dla Was parę przepisów kulinarnych z wykorzystaniem dyni. Spróbujecie?
Dynia w kuchni. Składniki odżywcze
Zupa z dyni jest bogata w potas, wapń, fosfor, magnez oraz żelazo, witaminy z grupy A, B, C, E, K. Swój pomarańczowy kolor zawdzięcza karotenom. Błonnik zawarty w dyni wspomaga nasz układ trawienny i daje uczucie sytości. Nie zapominajmy o pestkach, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawierają wiązki z grupy fitosteroli. Warto także wiedzieć, że dyniowa zupa zawiera bardzo mało tłuszczu, białka i węglowodanów, co za tym idzie – jest niskokaloryczna, lekkostrawna i zdrowa!
Dynia w kuchni. Nie zapominajmy o pestkach. Jak je suszyć?
Wyciągamy pestki z dyni, płuczemy pod zimną wodą i usuwamy resztki miąższu. Pestki osuszamy na papierowym ręczniku. Nastawiamy piekarnik na 90 stopni. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, wykładamy pestki i suszymy godzinę, w międzyczasie kilka razy uchylając piekarnik, aby wilgoć odparowała. Piekarnik wyłączamy, a pestki pozostawiamy w nim, aż wystygnie. Gotowe!
Dynia w kuchni. Przepis na hummus z pieczoną dynią
Pasta z ciecierzycy czyli hummus z dynią. Bardzo smaczne i szybkie do zrobienia: bo użyć możemy ciecierzycy w puszce, a mus z pieczonej dyni dodaje popularnej paście jesiennego smaku.
Hummus z pieczoną dynią. Potrzebujemy
1 puszkę ciecierzycy, 1 szklankę musu z dyni, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka masła orzechowego (może też być pasta sezamowa tahini), mały ząbek czosnku oraz przyprawy, które nadają paście smaku: 1 łyżeczka curry, łyżeczka kminu rzymskiego, 1/2 łyżeczki kurkumy, sól i pieprz. Można dodać jeszcze płatki chili lub kawałeczek ostrzejszej papryczki.
Hummus z pieczoną dynią. Jak zrobić mus z dyni?
Wydrążoną dynię należy pokroić na kawałki i rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Po ostudzeniu zblendować, puree można jeszcze dodatkowo odcisnąć w gazie, wówczas mus z dyni będzie jeszcze gęstszy. Ciecierzyce należy odcedzić, zostawiając kilka łyżek zalewy z puszki.
Przystępujemy do głównej czynności – miksowania. Wkładamy ciecierzycę do pojemnika blendera, dodajemy oliwę i zaczynamy miksować. Jeżeli zauważycie, że proces idzie zbyt opornie, możecie dodać 1 – 2 łyżki zalewy z ciecierzycy. Gdy ciecierzyca będzie już rozdrobniona, dodajemy przygotowane puree z dyni, masło orzechowe, obrany czosnek i przyprawy. Doprawiamy solą i pieprzem i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Na koniec, przekładamy nasz hummus do miseczki lub pojemnika i dekorujemy według uznania. Możemy użyć pestek dyni, przyprawy curry, płatków chili. Na sam koniec, skrapiamy wszystko oliwą.
Dynia w kuchni. Przepis na zupę krem
Zupa z dyni. Potrzebujemy
2 ząbki czosnku, cebula, 2łyżki oliwy, 2 marchewki, 2 ziemniaki, mała dynia, śmietana 12%, 2 kostki rosołowe warzywne, przyprawy (sól, pieprz, papryka).
Zupa z dyni. Przygotowanie
Obierz dynie, wydrąż miąższ i pokrój ją w kostkę. Obierz i pokrój marchew, ziemniaki, cebulę i czosnek. W garnku podgrzej oliwę, podsmaż lekko posiekany czosnek i cebulę, następnie dorzuć dynię, marchew oraz ziemniaki. Całość zalej wodą i dorzuć kostki rosołowe. Gotuj pod przykryciem do czasu, aż warzywa zmiękną. Całość zblenduj blenderem na gładki krem i gotowe! Zupę udekoruj śmietaną. Można podawać ją również z pieczywem czosnkowym oraz potartym imbirem.
Dynia w Kuchni. Przepis na placki
Ostatnia pozycja może nie będzie, aż tak upiorna jak poprzednie, ale będzie naprawdę strasznie smaczna!
Placki z dyni. Potrzebujemy
1 mała dynia, 2 jajka, 1/2 szklanki mąki pszennej, 1/4 szklanki mąki kukurydzianej, 1/4 szklanki startego parmezanu, 1/4 szklanki posiekanego koperku lub natki pietruszki, 1/4 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, Olej do smażenia.
Placki z dyni. Przygotowanie
Jeśli używasz świeżej dyni, obierz ją, usuń pestki i pokrój na małe kawałki. Następnie gotuj dynię na parze lub gotuj w wodzie, aż będzie miękka. Odcedź i zmiksuj na gładkie puree.
W dużej misce wymieszaj puree z dyni, jajka, mąkę pszeniczną, mąkę kukurydzianą, starty parmezan, koperek lub pietruszkę, sól, pieprz i gałkę muszkatołową.
Rozgrzej patelnie na średnim ogniu, dodaj olej. Masę dyniową nakładaj na łyżkę i wrzucaj na patelnie. Smaż placki z obu stron na złocisty kolor, aż staną się chrupiące i upieczone wewnątrz. Około 2-3 minuty z każdej strony.
Tak przygotowane placki z dyni wyłóż na talerz. Najlepiej komponują się z kwaśną śmietaną i parmezanem.
Smacznego!
Jak wykorzystujesz dynię w kuchni? Masz swoje ulubione przepis? Podziel się z nami
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!