Więcej na temat planów PKP przebudowy dworca kolejowego. Przetarg w 2023 roku
Wiadomo coraz więcej na temat planów PKP odnośnie przebudowy budynku dworca kolejowego w Częstochowie. Postępowanie przetargowe już w tym roku. Dworzec Częstochowa Osobowa ma mieć mniejszą kubaturę, a gmach z 1996 roku ma zastąpić zupełnie nowy, bardziej funkcjonalny.
Poza architektonicznymi koncepcjami, które zaprezentowano mieszkańcom, wciąż nie ma zasadniczych ogłoszeń przetargowych. Kolej nie wycofuje się jednak z planów zmian w Częstochowie. Szczegóły mają przynieść najbliższe miesiące. Jak będzie wyglądać nowy obiekt?
Bartłomiej Sarna: Kanwą dla opracowanego projektu dworca Częstochowa były założenia przedstawione w koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym zakończonym pod koniec 2019 roku. Nowy dworzec będzie składał się z trzech powiązanych ze sobą funkcjonalnie części. Inwestycja zakłada budowę nowego pawilonu wschodniego od strony ul. Piłsudskiego, mieszczącego głównie funkcje obsługi pasażerów oraz gruntowną przebudowę pasażu nad torami pełniącego głównie funkcje handlową. Nowa część zachodnia od strony Placu Rady Europy po uwzględnieniu zaleceń jury konkursowego została nieco bardziej wysunięta w kierunku Placu Rady Europy, dzięki czemu stanie się bardziej funkcjonalna. W jej sąsiedztwie będzie mieścić się centrum przesiadkowe dla autobusów
– mówi Bartłomiej Sarna z PKP S.A. Nowy Dworzec Główny w Częstochowie ma posiadać też wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami:
Bartłomiej Sarna: Nowy dworzec będzie bardziej funkcjonalny niż obecny, a także stanie się wizytówką Częstochowy. Będzie to nowoczesna bryła zaprojektowana zgodnie z współczesnymi trendami w architekturze. Ponadto będzie on w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród usprawnień, które będą standardem na nowym dworcu w Częstochowie są m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie braille’a, windy, kontrastowa kolorystyka wnętrz, mapy dotykowe dworca i wiele innych rozwiązań.
PKP zamierza przy planowanych pracach również odrestaurować zabytkowy budynek, znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego. Dekadę temu urządzony był tam punkt gastronomiczny, obecnie popada on w ruinę:
Bartłomiej Sarna: Inwestycja w Częstochowie obejmie również dawny szalet, który jest pozostałością po wyburzonym Dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Budynek zostanie przebudowany z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Planujemy, że będzie się w nim mieścić lokal usługowy.
Przetarg ma być ogłoszony już w tym roku, a przebudowa dworca w Częstochowie jest największą tego typu inwestycją w bieżących planach PKP, dodaje Bartłomiej Sarna.
Zobacz także: