Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kończy się przetarg na przebudowę dworca PKP w Częstochowie

Facebook Twitter

W ciągu kilkunastu miesięcy ma zostać rozebrany dotychczasowy dworzec kolejowy Częstochowa-Osobowa. Nowa kolejowa inwestycja w mieście tym samym nabiera tempa, w jego miejsce powstanie zapowiadany od lat nowy budynek, który będzie bardziej funkcjonalny.

Przetarg na przebudowę dworca PKP w Częstochowie

Przetarg na przebudowę dworca PKP w Częstochowie. Oferty można składać już tylko do 27 lipca

PKP SA jeszcze tylko do 27 lipca czeka na zgłoszenia zainteresowanych wykonawców w ogłoszonym przetargu.

Bartłomiej Sarna: Nowy dworzec będzie składał się z trzech powiązanych ze sobą funkcjonalnie części. Inwestycja zakłada budowę nowego pawilonu wschodniego od strony ulicy Piłsudskiego, mieszczącego główne funkcje obsługi pasażerów oraz przebudowę pasażu nad torami, pełniącego głównie funkcję handlową. Nowy pawilon powstanie również od strony placu Rady Europy. Kanwą dla opracowanego projektu Dworca Częstochowa były założenia przedstawione w koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym zakończonym pod koniec 2019 r.

Dzisiaj pomieszczenia do wynajęcia na dworcu pozostają w większości puste.

Według projektu nowy budynek dworcowy ma być mniejszy, a przy tym bardziej nowoczesny

– informuje rzecznik Bartłomiej Sarna ze spółki PKP S.A.

Bartłomiej Sarna: Nowy dworzec będzie funkcjonalny, a także stanie się wizytówką Częstochowy. Będzie to nowoczesna bryła zaprojektowana zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. Nowy dworzec będzie również zaopatrzony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i rozwiązania proekologiczne. O randze przyszłego dworca w Częstochowie może świadczyć również fakt, że będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w obecnym programie inwestycji dworcowych, który obejmuje blisko 200 dworców kolejowych w całej Polsce.

Aktualny budynek dworca PKP, służył nam od 1996 roku. Nowy obiekt, ma skupiać obsługę podróżnych od strony ul. Piłsudskiego, gdzie znajduje się również węzeł przesiadkowy obsługujący autobusy. PKP zapowiada wiele nowoczesnych ułatwień dla pasażerów:

Bartłomiej Sarna: Będzie on w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród usprawnień, które będą standardem na nowym dworcu w Częstochowie, są m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, windy, kontrastowa kolorystyka wnętrz, mapy dotykowe i wiele innych rozwiązań.

Planowany dworzec zostanie też wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i rozwiązania proekologiczne, dodaje rzecznik PKP S.A. Bartłomiej Sarna.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj