Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

PKP S.A. unieważniło przetarg na przebudowę dworca PKP. Obrońcy architektury częstochowskiego dworca się cieszą

Facebook Twitter

Kilka dni temu spółka PKP S.A. unieważniła przetarg na rozbiórkę gmachu głównego dworca kolejowego w Częstochowie, odnotowuje z satysfakcją Grupa Elanex, stowarzyszenie, które sprzeciwiało się zburzeniu gmachu. 

Fontanna przed dworcem kolejowym zostanie rozebrana
Fontanna przed dworcem kolejowym zostanie rozebrana

Przetarg na przebudowę dworca PKP unieważniony

Faktem jest, że na decyzji PKP zaważyła rozpoczęta w sierpniu procedura o wpisanie budowli do rejestru zabytków. To nie tylko mogło przedłużyć planową inwestycję kolei, podnieść jej koszty, ale i całkowicie udaremnić zmiany przy placu Rady Europy. Spółka chciała przeznaczyć na ten cel 120 mln złotych, ale najtańsza oferta opiewała na 140 mln zł. PKP S.A. zatem ostatni przetarg unieważniła, potencjalna przebudowa będzie wiązać się z dodatkowymi ustaleniami i nadzorem w razie wpisania dworca do wspomnianego rejestru zabytków. Jeśli tak się stanie państwowa firma będzie zobowiązana zachować fasadę budynku, ale może przebudować i zmodernizować jego wnętrza.

W tym celu konieczne będzie uzupełnienie projektu przebudowy, aby uwzględniał pozostawienie i remont pawilonu zachodniego projektu Ryszarda Frankowicza, podsumowują członkowie stowarzyszenia Grupa Elanex.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023