Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W czym pomoże częstochowskie Centrum Integracyjne Dla Cudzoziemców? Placówka już działa

Facebook Twitter

Centrum Integracyjne Dla Cudzoziemców to siódma tego typu placówka w kraju. Na jakie wsparcie mogą liczyć ci, którzy do Polski przyjeżdżają za chlebem lub uciekają przed wojną.

Centrum Integracyjne Dla Cudzoziemców

To ma być miejsce wsparcia dla migrantów. Ruszyło Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC). Placówka ma zapewnić migrantom kompleksowe wsparcie zarówno w formie porad prawnych, szkoleń, warsztatów, czy nauki języka polskiego. Fundacja Adra otworzyła placówkę przy ul. Pułaskiego 21. Częstochowski ośrodek jest siódmym w Polsce. – Chcemy przede wszystkim wspierać – mówi Barbara Paczosa-Dudek, koordynator Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Częstochowie.

Barbara Paczosa-Dudek: Celem naszej fundacji jest pełna integracja cudzoziemców, nie tylko tych, którzy przyjechali tutaj z terenów objętych wojną czy z terenów, w których trudno dostępna jest żywność czy woda, ale też tych, którzy przyjeżdżają w celach zarobkowych z krajów, w których panuje pokój. Centrum ma na celu pomóc w nauczeniu się języka polskiego, pomoc w doradztwie zawodowym, pomoc psychologiczną dla tych osób, które zetknęły się w swoich domach z traumą, bądź nadal stykają się z jakimiś traumami tutaj w Polsce.

Centrum Integracyjne Dla Cudzoziemców – to miejsce, gdzie można liczyć na pomoc i wsparcie

Zanim jeszcze zostało otwarte, chęć uczestnictwa w organizowanych w tej placówce zajęciach zgłosiło ponad 130 osób.

Walentyna Szulga: Pracownicy centrum będą realizować usługi online i to jest bardzo ważne dla beneficjentów, bo zwiększymy ilość społecznych usług i spróbujemy coś nowego. Będą kursy języka polskiego, doradca zawodowy też będzie pracować online, będzie prawnik, psycholog. To będzie wszystko zależało od zapotrzebowania beneficjenta. Offline będą zajęcia z psychologiem, który sam decyduje, czy jest sens prowadzić grupowe zajęcia, czy indywidualnie bardziej.

Dodaje Walentyna Szulga, krajowy koordynator Fundacji Adra Polska.

Centrum Integracyjne ma pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości

Centrum ma pomóc cudzoziemcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, również zintegrować ich z naszym społeczeństwem. Pomysłodawcy podkreślają innowacyjny charakter planowanych działań, które wybierane są przez cudzoziemców. – Zainteresowanie jest ogromne – mówi nam Zuzanna Kozik, lektor języka z Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców.

Zuzanna Kozik: Kursy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na dzień dzisiejszy mamy zapisanych już ponad 100 osób. Dużo jest także seniorów, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj i teraz po prostu potrzebują takiego podstawowego słownictwa, żeby się tutaj poruszać po mieście, żeby zrobić zakupy czy na przykład iść do lekarza. Dodatkowo program kształcenia uwzględnia także komponent interkulturowy. Dzięki temu nasi uczniowie mogą poznać normy społeczne oraz zwyczaje panujące w naszym kraju.

Zainteresowanie kursami języka polskiego jest bardzo duże. Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Częstochowie to siódma taka placówka z Polsce. Pozostałe działają od kilku miesięcy w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Katowicach i Wrocławiu.

Dane kontaktowe:
Barbara Paczosa-Dudek, Koordynator Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Częstochowie, Fundacja ADRA Polska, tel.: 535 505 052; e-mail: [email protected]

Godziny otwarcia
Poniedziałek – czwartek: 8 – 16.
Piątek – dzień bez beneficjenta

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj