Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe autobusy elektryczne dla Częstochowy. Za ile? Jak wyglądają? [FOTO]

Facebook Twitter

Cztery nowe autobusy elektryczne dla Częstochowy. Są zeroemisyjne, bezpieczne, ciche i komfortowe- zachwalają urzędnicy. Wczoraj (16.10) w zajezdni MPK przy al. Niepodległości pokazano pojazdy kupione przez Częstochowę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  

MPK w Częstochowie Dojazd autobusem do szpitala
Fot. czestochowa.pl

Cztery nowe autobusy elektryczne dla Częstochowy. Są zeroemisyjne, bezpieczne, ciche i komfortowe- zachwalają urzędnicy. Wczoraj (16.10) w zajezdni MPK przy al. Niepodległości pokazano pojazdy kupione przez Częstochowę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Autobusy elektryczne dla Częstochowy. Powstały też dwie stacje ich ładowania

To program „Lepsza komunikacja w Częstochowie” i taka myśl, która przyświeca jego wprowadzeniu: że komunikacja publiczna może być ekologiczną alternatywą do podróżowania po Częstochowie samochodem. Przetarg na autobusy wygrał sanocki Autosan. A oprócz pojazdów, miasto będzie miało dwie stacje ładowania „elektryków”. Wszystko warte niemal 13 mln zł, z tego unijne dofinansowanie sięga prawie 9 mln. Na jednym ładowaniu autobus może przejechać ok. 240 km. Dodamy także, że na 132 pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, jeżdżą 44 autobusy z napędem innym niż spalinowy: 20 z elektrycznym, 15 z hybrydowym i 9 z napędem CNG czyli na sprężony gaz ziemny.

Autobusy elektryczne dla Częstochowy – komfortowe wnętrza, monitoring i wi-fi

Niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy EV (typu M12LF) o długości 10 metrów cechują się przestronnym wnętrzem, wyposażonym w porty USB, WiFi oraz monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Charakteryzują się dobrymi osiągami – na jednym ładowaniu powinny przejechać ok. 240 km.

Już od blisko dwóch i pół roku po częstochowskich ulicach kursuje 15 elektrycznych autobusów Sancity 12LFE, długoterminowo wynajętych przez MPK od Autosanu. W skład floty miejskiego przewoźnika – po niezbędnych technologicznych modyfikacjach – wchodzi też kilkanaście gazowo-elektrycznych hybryd zakupionych w całości dzięki środkom z programu zielonych inwestycji „Gazela”.

Obecnie w liczącej 132 pojazdy flocie częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest więc już 44 autobusy z napędem innym niż spalinowy – 20 z elektrycznym, 15 z hybrydowym i 9 z napędem CNG (czyli na sprężony gaz ziemny). Szukając kolejnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie ,,czystego” transportu zbiorowego MPK testowało w tym roku także autobus z innowacyjnym napędem wodorowym, dodatkowo spełniający funkcję oczyszczania powietrza (wychodząca z niego para jest czystsza niż powietrze, które pojazd pobiera, łącząc je z ,,zatankowanym” wodorem w celu napędzania silnika elektrycznego). Do 2026 roku w Częstochowie ma powstać stacja napełniania pojazdów wodorem, docelowo obsługująca zarówno miejskie autobusy, jak i właścicieli prywatnych aut o takim napędzie

– podają urzędnicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj