Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Renta rodzinna dla studentów: zostało mało czasu na złożenie wniosku

Facebook Twitter

Renta rodzinna dla studentów - przysługuje tym osobom, które uczą się i nie ukończyły jeszcze 25 roku życia. Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku o jej przyznanie.

Renta rodzinna dla studentów
mat. prasowy

Renta rodzinna dla studentów – tylko do końca października żacy mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę tego świadczenia. Aby nadal otrzymywać pieniądze muszą złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym kontynuację nauki. ZUS zaleca, aby nie zwlekać z tymi formalnościami, ponieważ w przeciwnym razie mogą stracić październikowe świadczenie. Renta rodzinna przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem. W przypadku spóźnienia się ze złożeniem dokumentów, renta za październik zostanie utracona.

Osoby, które rozpoczęły studia w październiku lub których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko do września, powinny dostarczyć nowe zaświadczenie z uczelni. Jeśli jednak zaświadczenie jest ważne na cały okres studiów, nie jest konieczne składanie nowego dokumentu do ZUS-u

-podkreśla Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w regionie.

ZUS przypomina również, że osoby pobierające rentę rodzinną muszą zgłosić przerwanie nauki. Jeśli tego nie zrobią, ZUS nadal będzie wypłacał rentę, która będzie musiała zostać zwrócona wraz z odsetkami.

Renta rodzinna przysługuje osobom uczącym się do 25. roku życia po śmierci rodzica. Jest jednak wyjątek od tej reguły – jeśli 25. urodziny przypadają na ostatni rok studiów, student może otrzymywać rentę do końca tego roku.

Jeśli osoba, która pobierała rentę, ukończyła 16. rok życia, może kontynuować jej pobieranie pod warunkiem kontynuacji nauki w szkole lub na studiach. Zaświadczenie o kontynuacji nauki wystawiane jest na jeden rok i musi być złożone do ZUS-u. Jeśli takie zaświadczenie nie zostanie dostarczone, ZUS uzna, że osoba nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinnej – informuje rzeczniczka ZUS.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023