Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie mamy za mało asystentów rodziny. Zapotrzebowanie na ich pomoc jest duże

Facebook Twitter

Rośnie zapotrzebowanie na asystentów w rodzinach, które nie radzą sobie z problemami.

fot. Pexels / pixabay.com

Często są to kłopoty socjalno-bytowe, innym razem problemy wychowawcze, czy z kłopoty z nastoletnimi dziećmi. Tymczasem na ok. 4 tys. asystentów rodziny w Polsce, w Częstochowie mamy ich zaledwie 6-ciu. Pracują w Stowarzyszeniu Dla Rodziny, z którym współpracuje Izabela Krasiejko:

Izabela Krasiejko: Jest to mało. Asystent może pracować zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny z 15 rodzinami. Jest to za dużo. To są często rodziny wielodzietne, więc 15 razy czworo dzieci to już się robi dosyć duża liczba. Naszych sześciu asystentów to też jest zbyt mało na takie duże miasto na prawach powiatu. W każdej gminie tak jest, że tych potrzeb jest dużo i rodziny się zgłaszają. Zresztą są wnioski sądowe o objęcie asystenturą rodziny. 10 rodzin, które może wspierać asystent rodziny to już jest naprawdę dużo.

dr hab. Izabela Krasiejko, UJD

Jak mówi Izabela Krasiejko, brakuje nam asystentów, młodzi ludzie niechętnie wybierają kierunkowe studia z pedagogiki, tymczasem stale pojawiają się kolejne rodziny, gdzie takie wsparcie jest potrzebne. Zapotrzebowanie jest widoczne na wielu różnych polach.

Izabela Krasiejko: Myślę, że (zapotrzebowanie) jest dosyć duże, nie tylko na asystenturę rodziny, ale też na asystenturę osób z niepełnosprawnością, osób w kryzysie bezdomności, więc są różnego rodzaju typy asystentów, czyli takich osób, które towarzyszą w rozwoju. Nie tylko w wychodzeniu z trudności, ale w ogóle w takim rozwoju. Zazwyczaj zaczynamy od problemów socjalnych, takich problemów socjalno-bytowych, bo one powodują właśnie ten głębszy kryzys i to, że rodzina ma takie poczucie, że sobie nie radzi w życiu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023